enneagram tipleri 9 enneagram testi dinginyasam

Enneagram Tipleri : 9 Farklı Karakter!

Her insanın karakteri nevi şahsına münhasır. Ama bazı genel karakter özellikleri var ki, bu karakter özellikleri sayesinde, farklı karakter tiplerini sınıflandırabiliyoruz. Çok eski yıllardan beri, farklı karakter analizi çalışmaları yapılmış ve bu alanda, farklı alternatifler ortaya çıkmış. Bunlardan en bilinenlerinden birisi de Enneagram Testi ve Enneagram Tipleri. Bunlar dışında farklı karakter testi alternatifleri de var. Örneğin MBTI tipleri (Myers Briggs Kişilik Tipleri) ve 4 Renge göre karakter analizi bunlar arasında. Bu gibi bilimsel çalışmaların yanında, astroloji alanı da, burçlarla insan karakterini sınıflandırabiliyor. Farklı kültürler, farklı burçları bu amaçla kullanıyor. Batı Astrolojisi, Vedik Astroloji ve Çin Astrolojisi ve çin burçları bunlardan. Biz bu yazımızda, tarihin eski dönemlerinde ortaya çıkmış ve önemli insanlar tarafından kullanılmış bir karakter analizi yöntemine, Enneagram ‘a değineceğiz. Bu yazıda, Enneagram nedir, Enneagram Tipleri nelerdir, bunları öğreneceğiz. Karakterlere farklı bir yön veren Enneagram Kanatlarına ve bu karakterlerin sevdiğimiz dizi ve filmlerdeki örneklerine kısaca yer vereceğim. Her bir karakter tipinin detaylı analizine, kendi sayfasından ulaşabileceksiniz.


Enneagram Nedir?

İlk sorumuz Enneagram nedir? Daha önceki karakter analizi yazılarında MBTI tiplerine değinmiştik. MBTI karakterleri toplam 16 karakterden oluşuyordu. Enneagramda ise karakter sayısı biraz daha az. Enneagramda toplam 9 tip bulunuyor. Yani enneagram, temelde insanları 9 ‘a bölüyor. Fakat, tiplerin kanat yönleri de olduğu için, her bir tip farklı durumlarda, diğer tipin özelliklerini de gösterebiliyor. Bu bağlamda, farklı karakterler ortaya çıkabiliyor.  

Enneagram nedir sorusuna kelime bazında bakacak olursak, bu kelime, Yunanca bir kelimedir. “Ennea” yunanca “dokuz”, “Gramma” da “çizili, yazılı olan şey” demektir.  Bu da zaten, 9 farklı enneagram karakterine bir gönderme.

enneagram tipleri enneagram nedir
Enneagram Tipleri

Enneagram testi ya da karakter analizi, insanların temel motivasyonları, güçlü ve zayıf yönleri ile, gelişim alanlarını gözler önüne seriyor. Bu yüzden, siz de enneagram tipinizi bulduğunuzda, aynı zamanda kişisel bir swot analizi de yapmış olursunuz. Çünkü enneagram tiplerinin her biri, farklı olumlu ya da olumsuz özelliklere sahip. 

Enneagram nedir sorusuna yanıt verdik. Peki enneagram tipleri neler? Yukarıda belirttiğimiz 9 farklı karakter hangi temel özelliklere sahip. İsterseniz gelin, bun tiplerin özelliklere biraz daha detaylı değinelim.


9 Enneagram Tipi

Enneagram, insanları temelde 9 farklı tipe ayırıyor. Bu 9 farklı tip hem bir isim hem de rakam ile anılıyor. Bu Enneagram tipleri sırasıyla şu şekilde:

  • Tip 1 – Mükemmeliyetçi
  • Tip 2 – Yardımsever
  • Tip 3 – Başaran
  • Tip 4 – Özgün
  • Tip 5 – Gözlemci
  • Tip 6 – Sadık Sorgulayıcı
  • Tip 7 – Maceracı
  • Tip 8 – Meydan Okuyan
  • Tip 9 – Barışçı

Şimdi gelin sırasıyla, enneagram tipleri nin detaylarına bakalım.

enneagram karakter ornekleri karakter analizi dinginyasam
Enneagram Tiplerine Örnekler

Enneagram Tip 1 – Mükemmeliyetçi

Enneagram tipleri nden ilki Tip 1, Mükemmeliyetçi Tip. Bu karakterde olan insanlar oldukça idealist ve mükemmeliyetçidirler. Yaptıkları işe kendilerini adayan, prensip sahibi, kuralcı insanlardır Enneagram Tip 1 ‘ler. Her şeyin en iyisini yapmak isterler ve bu istekleri ile yaptıkları işte insanlığa faydalı olurlar. Kusursuzluk onlar için önemlidir. Hep daha iyiye ulaşmak için çabalarlar ve idealleri ile tutarlı yaşamak isterler.

Ennneagram Tip 1, en çok kusurlu olmaktan korkar. Ve kuralların dışına çıkmaktan çekinir. Temel arzusu, bir bütün olarak dengeli olmak ve sorumluluklarını yerine getirmektir.

Mükemmeliyetçi tipin zayıf noktası, işkoliklik, kaygılı ve endişeli ile kimi zaman öfkeli olabilmesi.

Enneagram Tip 1, Mükemmeliyetçi Tipe en çok uyan meslekler, avukatlık, hakimlik, diyetisyenlik, veri analistliği gibi mesleklerdir. Tip 1 ‘ler için en uygun olmayan meslekler ise, disiplin konusunda biraz daha esnek olan, komedyenlik, anaokulu öğretmenliği, oyunculuk gibi mesleklerdir.  

Mükemmeliyetçi enneagram tipine örnek verecek olursak, 1 kanat 9 (1w9) idealistler ve 1 kanat 2 (1w2) avukatlar şeklinde iki farklı karakter örneği verebiliriz. 1w9 için Yüzüklerin Efendisi filmindeki Beyaz Gandalf, Galadriel ve yine La Casa De Papel Dizisindeki Profesör örnek olarak verilebilir.

1 kanat 2 (1w2) içinse, Yüzüklerin Efendisi filminden Elrond ‘u ve Game of Thrones dizisinden Daenerys Targaryen ‘i örnek olarak verebiliriz.


Enneagram Tip 2 – Yardımsever

Enneagram tipleri nden ikincisi Tip 2, Yardımsever Tip. Bu enneagram tipi oldukça yardımsever ve etrafındaki insanlar için çabalayan bir karakter tipi. Başkalarının ihtiyaçlarını, kendi ihtiyaçlarının önüne koyan Enneagram Tip 2 ‘ler oldukça samimi ve sempatik insanlardır. İlgi göstermeyi çok severler, sahiplenici ve bonkördürler. Enneagram Yardımsever Tipler, etrafları tarafından çok sevilirler.

Enneagram Tip 2 ‘ler, sevilmemekten ve değer görmemekten çekinirler. Temel motivasyonları sevilmektir.

Yardımsever tipin zayıf noktası, hayır demekte zorlanması ve kendini bazen ihmal edebilmesidir.

Enneagram Tip 2, Yardımsever Tipe en çok uyan meslekler, öğretmenlik, psikologluk, sekreterlik, danışmanlık, hemşirelik ve sosyal sorumluluk çalışanı olmak. Bir Tip 2 ‘nin en çok zorlanacağı meslekler, askerlik, muhasebecilik, bilgi işlem uzmanlığı ve polislik olarak düşünülebilir.

Yardımsever enneagram tipine örnek verecek olursak, 2 kanat 1 (2w1) hizmetçiler ve 2 kanat 3 (2w3) misafirperverler şeklinde iki farklı karakter örneği verebiliriz. 2 kanat 1 (2w1) için Game of Thrones dizisindeki Sir Davos ‘u, 2 kanat 3 (2w3) içinse, Yüzüklerin Efendisi filmindeki Boromir örnek olarak verilebilir.


Enneagram Tip 3 – Başaran

Enneagram Tip 3, Başaran Tip, oldukça yetenekli, başarılı ve özgüvenli insanlardır. Hem azimli hem de çalışkan karakterleri onları yaptıkları işte başarıya ulaştırır. Kendilerini iyi ifade ederler ve lider insanlardır. İmajlarına oldukça düşkün Enneagram Tip 3 ‘ler, kendi kendileri için birer motivasyon ustalarıdır. Enneagram Başaran Tipler, insan ilişkilerinde uyumlu olsalar da, zaman zaman ilişkileri değişkenlik gösterebilir.

Enneagram Tip 3 ‘ler, en çok başarısız olmaktan korkarlar. Başarı onlar için değer görmek ile eş anlamlıdır. Bu nedenle temel korkusu değersiz olmaktır. Temel motivasyonu ise dikkat çekmek, değerli ve saygın hissetmektir.

Başaran karakterin en zayıf noktası, kendinden fazla bahsetmesi ve egodur.

Enneagram Tip 3, Başaran Tipe en çok uyan meslek girişimcilik. Çünkü bu karakterler, kendi işlerini kurmak konusunda çok ustadırlar. Tip 3 ‘ler, bunun yanında, gazetecilik, yönetmenlik, sahne sanatçılığı, avukatlık gibi mesleklerde de iyidirler. Bir başaran karakterin en zorlanacağı meslekler, kariyer yükselişinin net olmadığı mesleklerdir. Bunlara örnek olarak yazarlık ve mühendislik verilebilir.

Başaran enneagram tipine örnek verecek olursak, 3 kanat 2 (3w2) şeytan tüylü ve 3 kanat 4 (3w4) profesyönel şeklinde iki farklı karakter örneği verebiliriz. 3 kanat 2 (3w2) için Game of Thrones dizisindeki Jaime Lennister ‘ı, 3 kanat 4 (3w4) içinse, La Casa De Papel dizisindeki Berlin örnek olarak verilebilir.


Enneagram Tip 4 – Özgün

Enneagram Tip 4, Özgün Tip, özellikle sanatçı ruhlu hassas insanların karakteridir. Oldukça derin, içe dönük insanlar olan Enneagram Tip 4 ‘ler, kendilerini en iyi sanatla ifade ederler. Ruh halleri değişkendir. Düşünce ve duygulara çok önem verirler.

Bir Ennegram Tip 4, en çok sıradan olmaktan korkar. Çünkü çok özgün bir karakterdir ve diğer insanlardan farklı olmak ister. Tip 4 ‘lerin, temel motivasyonları anlam bulmaktır.

Özgün karakterin zayıf noktası, ruh hallerinin kolaylıkla bozulabilir ve depresif hale girebilmeleridir. Biraz melankolik olma riskleri vardır.

Enneagram Tip 4 ’e uyan meslekler, tasarımcılık, mimarlık, modacılık, yazarlık, ressamlık, oyunculuk gibi sanatsal mesleklerdir. Tip 4 ‘lerin zorlanacağı meslekler ise kuralların yoğun olduğu avukatlık, hakimlik, polis memurluğu gibi hukuksal işler.

Özgün enneagram tipine örnekleri sanat tarihinden vermek daha doğru olacak sanırım. Özgün enneagram karakterlerini, 4 kanat 3 (4w3) aristokrat ve 4 kanat 5 (4w5) bohem şeklinde iki farklı karakter örneği ile açıklayabiliriz. 4 kanat 3 (4w3) ünlü ressam Salvador Dali güzel bir örnek. Yine 4 kanat 5 (4w5) bohemler için Vincent Van Gogh da müthiş bir örnek olabilir.


Enneagram Tip 5 – Gözlemci

Enneagram Tipleri nden 5. si , Gözlemci Araştırmacı Tip, öğrenmeyi ve araştırmayı oldukça seven bir enneagram tipidir. Oldukça donanımlı olan bu karakterler, uğraştıkları işlerde derinlemesine bilgi sahibi olarak, o konuyu çok iyi öğrenirler. Çok okurlar ve çok izlerler. Sosyal bir karakter tipi değildir, yalnız kalmaktan hoşlanırlar. Tip 5 ‘ler oldukça inatçı insanlardır.

Enneagram Tip 5 ‘ler en çok işe yaramaz olmaktan, beceriksizlikten ve bilgisizlikten korkarlar. Tip 5 ‘lerin temel motivasyonları, becerikli ve usta olmaktır.

Gözlemci Tipin zayıf noktası, biraz küstah olabilmeleridir. Çok okuyup çok öğrendikleri için, bu bilgileri kullanma şekilleri bu imajı verebilir.

Enneagram Tip 5 ’e uyan meslekler bilim insanlığı, akademisyenlik, mühendislik olarak öne çıkar. Tip 5 ‘lerin en çok zorlanacağı meslekler ise, reklamcılık, satış uzmanlığı ve sahne sanatçılığı olabilir.

Gözlemci enneagram tipine örnek verecek olursak, 5 kanat 4 (5w4) ikon kırıcılar ve 5 kanat 6 (5w6) problem çözücüler şeklinde iki farklı karakter örneği verebiliriz. 5 kanat 4 (5w4) için Game of Thrones dizisindeki Jaqen-H-Ghar ‘ı ve biraz daha anlaşılır olması açısından da, Albert Einstein ‘ı verebiliriz. 5 kanat 6 (5w6) içinse, Yüzüklerin Efendisi filmindeki bu sefer Gri Gandalf ‘ı, yani Gandalf ‘ın ilk halini verebiliriz. Yeni konumu Gandalf ‘ı biraz değiştirmişe benziyor.


Enneagram Tip 6 – Sadık Sorgulayıcı

Enneagram Tip 6, Sadık Sorgulayıcı Tip, için en önemli şey güvenliktir. Güvenli ve risksiz bir hayat isterler. Birlikte oldukları insanlara kendilerini adayan Enneagram Sadık Sorgulayıcı Tipler, oldukça güvenilir insanlardır. Ama bir o kadar da endişeli ve şüpheci yanları vardır. Oldukça mantıklı insanlar olan Enneagram Tip 6 ‘ların problem çözme yetenekleri çok gelişmiştir. Sürekli olabilecek kötü senaryoları düşündükleri için, problem anında hazırlıklıdırlar. Yenilikten pek hoşlanmazlar. 

Enneagram Tip 6 ‘ların temel korkusu güvende olmamak ve desteksiz kalmaktır. Temel motivasyonları ise, diğerlerinin desteğini almak ve güvende olmaktır.

Sadık Sorgulayıcı Tipin zayıf noktası, fazla şüpheci ve endişeli olabilmeleridir. 

Enneagram Tip 6 ’ya uyan meslekler öğretmenlik, danışmanlık, bankacılık gibi mesleklerdir. Bu karakter tipine en uymayan meslekler ise, içinde risk olan girişimcilik, yatırım uzmanlığı gibi mesleklerdir.

Sadık Sorgulayıcı enneagram tipine örnek verecek olursak, 6 kanat 5 (6w5) savunucular ve 6 kanat 7 (6w7) kankalar şeklinde iki farklı karakter örneği verebiliriz. Bu iki örneğimizi de Yüzüklerin Efendisi ‘nden vereceğim yine. Aragorn 6 kanat 5 (6w5) için güzel bir örnekken, Bilbo Baggins de 6 kanat 7 (6w7) için güzel bir örnek.


Enneagram Tip 7 – Maceracı

Enneagram Tip 7, Maceracı Tip, oldukça eğlenceli, keyifli insanlardır. Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve yeni insanlar tanımayı çok severler. Yeniliğe açık, özgürlüklerine son derece düşkündürler. Pozitif ruh halleri ile, çevrelerine neşe saçarlar. Çok yönlü insanlar olan Enneagram Tip 7 ‘ler biraz hiperaktif insanlardır. Tip 7 ‘ler, Anı Yaşa felsefesine en yakın enneagram tipidir.

Enneagram Tip 7 ‘lerin temel korkusu mutsuz olmaktır. Temel motivasyonları ise, acıdan uzak durmak ve bağımsızlığın, hayatın keyfini çıkarmaktır.

Maceracı ya da Ehl-i Keyf Tipin zayıf noktası fazla dallanmaları ve biraz doyumsuz olabilmeleridir. 

Enneagram Tip 7 ’ye uyan meslekler seyyahlık, oyunculuk, yaşam koçluğu, blog yazarlığı gibi mesleklerdir. Bu karakter tipine uymayacak meslekler ise, günlük rutini fazla olan muhasebeci, avukat, memur gibi mesleklerdir.

Maceracı , Ehl-i Keyf enneagram tipine örnek verecek olursak, 7 kanat 6 (7w6) eğlendiriciler ve 7 kanat 8 (7w8) realistler şeklinde iki farklı karakter örneği verebiliriz. 7 kanat 5 (6w5) için Yüzüklerin Efendisi filmindeki Pippin ve sinema dünyasından Jim Carrey örnek olarak verilebilir.

7 kanat 8 (6w8) içinde La Casa De Papel dizisindeki kankaları örnek olarak verebiliriz. Tokyo, Denver ve Nairobi. Birlikte ne kadar uyumluydular öyle değil mi?


Enneagram Tip 8 – Meydan Okuyan

Enneagram Tipleri nden 8. Tip, Meydan Okuyan Tip, yönetici ve insanları kontrol altına alan bir karakterdir. Çalışkan ve enerjik enneagram tiplerinden olan Tip 8 ‘ler için güç çok önemlidir. İnsanları etkilemeyi ve yönetmeyi severler. Kendine güvenen, kararlı ve iradeli insanlardır enneagram Meydan Okuyan Tipler. Çevresindeki insanlar için koruyucudurlar. Tip 8 ‘ler fiziksel güce önem verirler.

Enneagram Tip 8 ‘lerin temel korkusu başkaları tarafından kontrol edilmek ve baskı altında olmaktır. Temel motivasyonu ise, güçlü olmaktır.

Meydan Okuyan, Reis Tipin zayıf noktası hırslı ve zayıf kişilere karşı kendini beğenmiş olabilmesidir.   

Enneagram Tip 8 ’e daha çok yöneticilik yapan meslekler daha uygundur. Politikacılık, pazarlama yöneticliği, satış müdürlüğü gibi işler bu işlerdendir. Tip 8 ‘ler için en zor mesleklerse, rapor vermesi gereken mesleklerdir. Bunlara, sekreterlik, muhasebecilik gibi meslekler örnek verilebilir.

Meydan Okuyan, Reis enneagram tipine örnek verecek olursak, 8 kanat 7 (8w7) başına buyruklar ve 8 kanat 9 (8w9) patronlar şeklinde iki farklı karakter örneği verebiliriz. 8 kanat 7 (8w7) başına buyruklar için Game of Thrones dizisindeki Arya Stark ve Yüzüklerin Efendisi filmindeki Gimli güzel örnekler.

8 kanat 9 (8w9) ‘lar için örnek verecek olursak, Game of Thrones dizisindeki The Hund ve Yüzüklerin Efendisi filmindeki Eomer güzel örnekler.


Enneagram Tip 9 – Barışçı

Enneagram Tip 9, Barışçı Tip, huzurlu ve sakin karakterlerdir. Gerginlikten ve kaostan hoşlanmazlar. Uyumlu, yumuşak yüzlü, rahatlatıcı ve babacan insanlardır Enneagram Tip 9 ‘lar. Kendilerini çok ortaya koymazlar ama gizli liderlerdir. Çok iyi bir dinleyici olan Barışçı Tipler, insanları rahatlatma konusunda ustadırlar.

Enneagram Tip 9 ‘ların temel korkusu yalnızlık ve ayrılıktır. Temel motivasyonları ise iç huzur, uyum ve dengedir.

Barışçı Tipin zayıf noktası, biraz pasif olarak algılanabilmeleridir. Ayrıca kendi potansiyelini görme konusunda biraz zorlanırlar. 

Enneagram Tip 9 ’ya uyan meslekler arabuluculuk, danışmanlık, terapistlik gibi mesleklerdir. Tip 9 ‘ların en zorlanacağı meslekler ise, agresiflik gerektiren mesleklerdir.

Barışçı enneagram tipine örnek verecek olursak, 9 kanat 1 (9w1) terapistler ve 9 kanat 8 (9w8) hakemler şeklinde iki farklı karakter örneği verebiliriz. 9 kanat 1 (9w1) terapistler için Yüzüklerin Efendisi filmindeki Arwen, Game of Thrones dizisindeki Brandon Stark ve LA CAsa De Papel dizisindeki Monica güzel örnekler.

enneagram tipleri tip 9 9w1 arwen
9w1 Arwen

9 kanat 8 (9w8) hakemler için de yine Yüzüklerin Efendisi filminden Legolas ve Ağaçsakal ‘ı verebiliriz.


Enneagram Tipleri Son Söz

Bu yazımızda, enneagram nedir, ennegram tipleri nelerdir bunlara değindik. Farklı enneagram tiplerinin karakter özelliklerine, temel motivasyonlarına, korkularına, güçlü ve zayıf yönlerine yer vererek, enneagram tipleri için mesleklere de değindik. Siz de kendinize bu ennegram testini yapabilirsiniz.

Yaptığınız enneagram testinde, sizin de karakteriniz bu karakterlerden biri ile oldukça benzeşiyor olmalı. Peki bu hangi enneagram tipi? İsterseniz yorumlarda Enneagram testinde çıkan tipinizi belirtebilirsiniz.

Enneagram gibi bir başka karakter analizi yöntemi olan MBTI Testi ve MBTI Karakterlerini anlattığım diğer yazımı da inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir