major depresyon nedir major depresyon belirtileri dinginyasam.com

Major Depresyon Nedir: Klinik Depresyon

Major Depresyon Nedir? Majör Depresyon Belirtileri

Majör depresyon diğer bir adıyla ağır depresyon ya da klinik depresyon, bu duygu durum bozukluğunun en yoğun ve ciddi yaşandığı halidir. Bu psikolojik rahatsızlıktan muzdarip kişiler, oldukça yoğun bir bunalım ve mutsuzluk içindedir.  Peki majör depresyon nedir? Major depresyon en demektir? Major depresyon belirtileri nelerdir?


Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri ve Beck Depresyon Testi Yazılarına Da Göz Atabilirsiniz!


Majör Depresyon Nedir?

Majör depresyon nedir sorusunun en net cevabı, Majör Depresyon, depresyonun en yoğun türüdür.  Majör depresyonun bir diğer adı majör depresif bozukluk ya da klinik depresyondur.

Majör depresif bozukluk, depresyonun, kişinin günlük hayatını maksimum derecede kötü etkileyen ve çeşitli ruhsal çöküntülere sebep olan bir depresyon türüdür. Bu duygu durum bozukluğu kişiyi o kadar çok etkiler ki, kişinin nasıl davrandığından, nasıl düşündüğüne, nasıl uyuduğundan, nasıl beslendiğine birçok noktayı etkiler. Kişi bu durumda, neredeyse hiçbir şey yapmaktan istemez. Eskiden severek yaptığı şeyler ona keyif vermez.

major depresyon nedir www.dinginyasam.com

Kişi majör depresyonda, yoğun bir çaresizlik, ümitsizlik ve enerji düşüklüğü ile baş başadır. Bu nedenle majör depresyon yaşayan kişiye, “Bir kalkıp hava alsan, spora başlasan, sosyalleşsen her şey düzelecek.” gibi önerilerde bulunmak hiçbir şey ifade etmez. Çünkü majör depresif kişi zaten bunları yapacak enerjiyi ve isteği kendi içinde oluşturamamaktadır. İşte bu yüzden, majör depresyonda kişi kendi kendine yardım noktasında da zorluklar yaşar. Bu nedenle majör depresyon bir uzman yardımı ile belki de ilaç tedavisi eşliğinde iyileşebilecek bir depresyon türüdür.

Majör depresyon nedir sorusunu yanıtladıktan sonra, majör depresyon belirtilerine gelelim. Peki majör depresyon belirtileri nelerdir? İsterseniz biraz da bu belirtilerden bahsedelim.


Majör Depresyon Belirtileri

Majör depresyon nedir, majör depresif bozukluk ne demektir gibi soruları yanıtladık. Peki aynı zamanda klinik depresyon da denilen bu duygu durum bozukluğunun belirtileri, majör depresyon belirtileri neler?

Aşağıda majör depresyon belirtilerinden en temellerini sıralıyoruz. Bu belirtilere bir majör depresyon testi olarak bakacak olursanız, bu belirtilerden beşi sizde uzun bir müddet boyunca örneğin iki haftadan daha fazla süredir devam ediyorsa, siz de majör depresyondan şüphelenebilirsiniz. Ama bu konuda nihai kararı verecek yine bu alanda yetkin bir uzman, bir psikolog veya bir psikiyatristtir.

 • Hayattan zevk alamama, yoğun bir mutsuzluk keyifsizlik, anhedoni,
 • Geleceğe yönelik kötümserlik, umutsuzluk, çaresizlik,
 • Geçmişe yönelik tekrarlayıcı düşünceler, ruminasyon,
 • Yoğun değersizlik ve anlamsızlık hissi, depresiflik,
 • Aşırı derecede bitkin ve yorgun hissetmek, enerjisizlik,
 • Hayata karşı ilgi düşüklüğü, hiçbir şey yapmak istememek,
 • Dikkat ve konsantrasyonda bozulma,
 • Uyku problemleri, az ya da aşırı uyuma,
 • Kilo problemleri, aşırı yeme ya da iştahtan kesilme,
 • Hareketlerin yavaşlaması, konuşmanın yavaşlaması,
 • Ölüm ve intihar düşünceleri,
major depresyon belirtileri dinginyasam.com

Burada iyi haber şu, depresyonun hangi aşamasında olursanız olun, depresyonun tedavisi mümkündür.


Ağır Depresyona Ne İyi Gelir?

Ağır depresyona ne iyi gelir dediğimizde, bu klinik depresyon a iyi gelecek birçok öneride bulunabiliriz. Fakat bu önerilerin iyi gelebilmesi için, kişinin bunları uygulayacak enerjiyi kendinde toplaması ve bu adımları atması gerekir.

Öncelikle, majör depresif bozukluk ya da klinik depresyon, bir uzman gözetiminde, bir psikolog veya psikiyatr dan destek alınarak, belki de bir ilaç tedavisi ile çözülecektir. Fakat bunun yanında, kişinin hayatındaki çeşitli noktaların düzenlenmesi de kişiye bu noktada oldukça fazla destek olacaktır.

Agir Depresyona Ne iyi Gelir dinignyasam.com

İlk olarak kişinin enerji seviyesinin düzenlenmesi için, egzersiz, sağlıklı beslenme ve uyku problemlerinin çözülmesi gerekir.

1) Egzersiz Alışkanlığı

Bu noktada ilk öneri rutin bir egzersize başlanması. Bunun için kişinin belli bir egzersiz rutini ve alışkanlığı edinmesi gerekir. Her gün aynı saatte ve sürede bir yerde egzersiz yapan kişi, enerjisinin yükselmesiyle, zamanla daha da istekli hale gelir. Çünkü egzersiz bir tür mutluluk hormonu olan endorfin üretimini sağlar.

agir deepresyondan nasil cikilir dinginyasam.com

2) Sağlıklı Beslenme

Egzersizin yanında, beslenmesine de dikkat eden kişinin ruh durumu, besinlerden kaynaklanan negatifliklerden etkilenmez. Sağlıklı beslenen kişinin bir müddet sonra ruhsal durumu da sağlıklı olmaya başlar. Mesela aşırı karbonhidrat tüketen, sürekli tatlı, pasta, şeker gibi ürünlerle beslenen depresif kişinin depresyonu, bu besinlerle beslenebilir. Fakat kişi bunları azaltırsa, ruh durumu da beraberinde daha iyi hale gelebilir.

agir depresyona ne iyi gelir saglikli beslenme

3) Sağlıklı Uyku

Uyku bütün psikolojik bozukluklar için en önemli şey. Depresif kişinin uykusunu düzeltmesi, kişinin ruh halini oldukça iyi hale getirir. Sağlıklı bir uyku, sinirleri düzeltir, beyni besler ve vücudun ihtiyacı olan şeyleri uykuda almasını sağlar. Bu yüzden uykunun majör depresyon için en önemli şeylerden biri olduğunu unutmayın.

depresyonu yenmek icin en onemli sey uyku dinginyasam

4) Sosyalleşmek: Güvenilir Sosyal Bağlar

Ağır depresyona ne iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da sosyalleşmek ve arkadaşlarla zaman geçirmek. Klinik depresyon sizin bunları yapmanıza engel olabilir. Sizi evde tutmaya, hareketsiz bırakmaya ve tembelliğe sevk edebilir. Bu noktada, kendinizi biraz zorlamalı, sosyal ortamlara daha çok dahil olmalısınız. Çünkü sosyal ortamlar, ihtiyacınız olacak hayat enerjisini edineceğiniz ortamlar. Bu ortamlardan alacağınız enerji ile majör depresyonu daha kolay yenebilirsiniz.

depresyonu yenmek sosyalleşmek dinignyasam

5) Pozitif Psikoloji Kitapları ve Video İçeriği

Majör depresyonda olan kişinin yapması gereken şeylerden biri de onu pozitif bir psikolojiye, olumlu bir düşünce yapısına çekecek kitapları okuması, yayınları izlemesidir. Hatta bu noktada küçük egzersizler yapmasıdır. Kitap okumanın kendisinin bile belirli düzeyde bir can sıkıntısını giderdiği biliniyor. Kişi sevdiği alanda ve beraberinde kendisini bu ruh haline sokacak kişisel gelişim veya psikoloji kitaplarını okursa, majör depresyonu daha kolay yenebilir. Yine bu noktada onu motive edecek filmler, dizilerden de yardım alabilir depresif kişi.

agir depresyona ne iyi gelir pozitif psikoloji

6) Düşünme Şekli İçin Egzersizler

Kişinin hayata bakış açısı ve düşünce sistemi depresyonu yenebilmesi için oldukça önemli. Bunun için motivasyon sağlayıcı kitap, film ve videoların yanında, bazı küçük egzersizler de kişiye yarar sağlayabilir. Örneğin, kişinin her gün onu mutlu eden en küçük beş şeyi yazması, kişinin hayatında olan beş şeye şükretmesi gibi aktiviteler belirli bir günün sonunda, beyni olumlu olarak etkileyeceği için, düşünme şeklini de daha olumluya çeker. Bu noktada, bu küçük egzersizlerin alışkanlık haline getirilmesi depresif kişiye oldukça fazla yarar sağlayacaktır.

depresyondan kurtulma yollari www.dinignyasam.com

7) Uzman Desteği

Uzman bir psikolog veya psikiyatrdan destek almanız da bu noktada oldukça önemli. Çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi, majör depresif bozukluk ciddi bir rahatsızlıktır ve bir uzman gözetiminde tedavi edilmesi gerekir.

depresyon uzman yardimi almak dinignyasam.com

Beck Depresyon Testi İle Depresyon Seviyenizi Test Edin!


depresyon nasil gecer dinginyasam.com

Bu yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Yazımızda herhangi bir tedavi öğesine ve önerisine yer verilmemiştir. Bu ve benzeri konularda tanı ve tedavi için mutlaka konunun uzmanlarına başvurunuz.

Buna Da Bakın

tukenmislik sendromu dinginyasam.com

Tükenmişlik Sendromu ve Etkileri

Tükenmişlik sendromu, kişinin uzun bir müddet stres altında kalarak, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak zorluklara …

imposter sendromu dinginyasam.com

İmposter Sendromu Hayatınızı Nasıl Etkiler?

Birçok başarı elde etmenize ve çevrenizde de başarılı bir insan olarak bilinmenize rağmen, bir türlü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir