Nietzsche sozleri dinginyasam.com

Akıl Dolu Friedrich Nietzsche Sözleri

Bu yazımızda önemli filozoflardan Friedrich Nietzsche ‘ye ve Friedrich Nietzsche sözleri ne değineceğiz. Friedrich Nietzsche kimdir, eserleri nelerdir gibi sorulara yanıt vererek, kısaca Nietzsche felsefesine ve ünlü filozofun ders niteliğindeki Nietzsche sözleri ne yer vereceğiz.


Nietzsche Kimdir?

Friedrich Wilhelm Nietzsche, tarihin gelmiş geçmiş en önemli filozoflarından biridir. Hem filozof hem şair hem besteci hem de yazar olan Friedrich Nietzsche Alman asıllıdır. Nietzsche, 15 Ekim 1844 ‘te Prusya Krallığındaki Röcken bei Lützen ‘de doğdu.

Birçok çevre, Nietzsche ‘yi Avrupa ‘nın en büyük yazarı olarak görür. Özellikle felsefe alanından önemli eserler vermiş Nietzsche, Amor fati, Üst insan, Bengi dönüş ve Güç istenci gibi kavramları felsefeye kazandırmıştır.

Friedrich Nietzsche’nin başyapıtı Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabıdır. Bu eserin yanında Ahlakın Soy kütüğü Üstüne, Ecce Homo-Kişi Nasıl Kendisi Olur ve Tragedyanın Doğuşu da Friedrich Nietzsche’nin eserlerinden.

Burada ek olarak Nietzsche Ağladığında romanına da değinmek gerekiyor. Irvin D. Yalom ‘un yazdığı, Nietzsche Ağladığında (When Nietzsche Wept) düşünsel romanını Nietzsche’nin hayatını ve düşüncelerini anlatan bir roman. Roman, psikanaliz, felsefe ve Nietzsche’nin düşünce sistemini adeta harmanlıyor. Romanda, sadece Nietzsche’ye değil aynı zaman da Josef Breuer, Sigmund Freud, Lou Andreas-Salomé gibi diğer ünlü şahsiyetlere de yer veriliyor.Bu bağlamda, Nietzsche Ağladığında felsefe ve psikolojiyi birleştiren önemli eserlerden biri.

Nietzsche kimdir Nietzsche sozleri dinginyasam.com

Stoacı Filozofların Sözlerini De inceleyebilirsiniz:

Marcus Aurelius Sözleri

Epiktetos Sözleri

Seneca Sözleri


Nietzsche Felsefesi

Nietzsche kimdir sorusuna yanıt verdikten sonra, şimdi de isterseniz, ünlü filozofun temel felsefelerine kısaca göz atalım. İşte kısaca bu felsefeler: Amor fati, Üst insan, Bengi dönüş ve Güç istenci.


Amor Fati

Amor Fati, Nietzsche ‘nin eserlerinde etkisini oldukça gösteren bir terimdir. Kelime anlamı olarak “kader sevgisi” olarak çevrilebilir. Bu bağlamda Nietzsche, hayata maksimum düzeyde olumlu yaklaşarak, başına gelecek iyi veya kötü, her şeyin kabullenilmesi anlamını taşır. Bu bağlamda Amor Fati, mutlak kabuldür.


Üst İnsan

Üst insan, yine Nietzsche ‘nin önemli bir felsefe terimidir.  Nietzsche ‘ye göre insan, hayvan ile üst insan arasında bir yerdedir ve insanın mutlak amacı üstinsan a ulaşmak olmalıdır. Bu bağlamda üstinsan, yaşamını maddi beklentiler uğruna harcayan değil, yaşamını insanlığın faydasına büyük şeyler uğrunda feda edebilecek insandır.


Bengi Dönüş

Bengi dönüş, sonsuz dönüş, ebedi dönüş ya da ebedi tekerrür olarak da adlandırılmaktadır. Friedrich Nietzsche’nin başyapıtı olan Böyle Buyurdu Zerdüşt ‘ün de ana sorunudur bengi dönüş. Bu felsefe şunu söyler: Zamanın döngüsel bir formdadır, olaylar bu döngüsellikte sonsuza dek yinelenecektir. Friedrich Nietzsche, Bengi dönüş ‘ü en derin düşüncesi olarak nitelemiştir.


Güç İstenci

Güç istenci, Nietzsche felsefeye kazandırdığı bir diğer görüştür. Buna göre insan doğasında bir güç isteği vardır. Her türlü hareket ve eylem bir hiyerarşi ve üstünlük kurma düşüncesiyle yapılır. Nietzsche ‘ye göre değişim ve dönüşümler bu istencin izlerini taşır.


Nietzsche Sözleri

Friedrich Nietzsche kimdir sorusuna yanıt verdik ve önemli Nietzsche felsefe terimlerine de değindik. Şimdi sıra geldi, akıl dolu Nietzsche sözleri ne. Aşağıda Nietzsche sözleri nden en önemlilerini sizler için derledik.


“Evlenmeden önce kendinize şu soruyu sorun: Bu insanla hayatımın sonuna dek konuşabilir miyim? Evlilikte bunun dışındaki her şey geçicidir.”

Nietzsche sozleri 1 dinginyasam.com

“Derisini değiştirmeyen yılan ölmeye mahkumdur. Bu durum fikirlerini değiştirmeyen zihinler için de geçerlidir.”

Nietzsche sozleri 2 dinginyasam.com

“En derin yaralarla başlar, en derin gülücükler. En yüksek uçurumlardan düşerken öğrenirsin uçmayı…En derin denizlerde boğula boğula becerirsin tek bir seferde yaşamayı.”

Nietzsche sozleri 4 dinginyasam.com

“Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki.”

Nietzsche sozleri 3 dinginyasam.com

“Kim namus ve ahlak şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu odur.”

Nietzsche kimdir 5 dinginyasam.com

“Erkeklere özgü kendini hor görme hastalığının tek çaresi zeki bir kadın tarafından sevilmektir.”

Friedrich Nietzsche kimdir 6 dinginyasam.com

“Seni övdükleri sürece, kendi yolunda gittiğini sanma sakın; başkasının yolunda gidiyorsun.”

Friedrich Nietzsche kimdir 7 dinginyasam.com

“Beni öldürmeyen her şey beni güçlendirir.”

Friedrich Nietzsche kimdir 8 dinginyasam.com

“Ne çok gülmüşümdür, içinde binlerce kötülük bulunan ama kendini iyi biri zanneden zayıflara.”

Friedrich Nietzsche sozleri 9 dinginyasam.com

“Bazen insanlar gerçeği duymak istemezler çünkü sanrıları yıkılsın istemezler.”

Friedrich Nietzsche sozleri 10 dinginyasam.com

Buna Da Bakın

mevlana sozleri dinginyasam com

Aydınlatan Mevlana Sözleri

Mevlana Celaleddin-i Rumi (30 Eylül 1207 – 17 Aralık 1273), 13. yüzyılda Anadolu ‘da yaşamış, …

pablo picasso sozleri dinginyasam

İlham Veren Pablo Picasso Sözleri

Bu yazımda ünlü Ressam Pablo Picasso kimdir sorusuna yanıt arayarak, hepimize ilham verecek Pablo Picasso …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir