En Faydalı Yoga Hareketleri

Yoga, zihinsel, bedensel ve ruhsal olarak bizi bütünlüğe ulaştıracak en temel uğraşlardan biri. Her biri birbirinden farklı ve özel yoga hareketleri ile yapılan yoga, hem bedensel olarak bizi geliştiriyor, hem de ruhsal olarak rahatlamamızı sağlıyor. Peki en temel yoga hareketleri nelerdir? Hangi yoga hareketi, nasıl yapılır ve bu yoga pozlarının faydaları nelerdir? Bu yazımızda, bu yoga pozlarına, yani yoga duruşlarına değineceğiz. Yoga pozlarından bazılarını meditasyon duruşu olarak da kullanabilirsiniz.

yoga pozlari dinginyasam.com

Ayakta Yoga Hareketleri

Yoga Dağ Hareketi (Tahdahsanna)

Asanalar vücuttaki enerji merkezlerini harekete geçirmek, farkındalığı arttırmak, beden, zihin ve ruh bütünlüğünü sağlamak için geliştirilmiş yoga başlangıç duruşlarıdır. Yoga dağ hareketi, yoga asana duruşlarının en temellerindendir ve ayakta yapılan yoga hareketlerinin başlangıç pozisyonlarındandır. Peki diğer bir ismi Tahdahsanna olan dağ pozu nasıl yapılır?

Yoga Dağ duruşu için, ayakta olmalısınız. Ayaklarınız ve parmaklarınız yere sağlam bir şekilde basmalı, ağırlığınızı her iki tarafa da aynı şekilde vermelisiniz. Kollarınız yanda avuç içleriniz karşıya bakacak şekilde durmalısınız. Tamamen kollarınızı serbest bırakacağınız bu harekette nefes alış verişlerinize de dikkat etmeniz, mümkünse diyafram nefesi almanız oldukça önemli.

yoga dag hareketi tahdahsanna dinginyasam.com

Oturarak Yapılan Yoga Hareketleri

Kolay Oturma Pozu (Sukhasana)

Yoga başlangıç duruşlarından oturarak yapılan kolay oturma pozu, oldukça rahatlatıcı bir harekettir. Bu hareket ayrıca temel meditasyon asanalarından biridir. Kolay oturma yoga pozu, sırt bölgenize odaklandığınız bir harekettir. Stresi azaltmak için oldukça faydalı bir harekettir. Peki yoga kolay oturma hareketi nasıl yapılır?

Bu hareket için öncelikle, düz bir zemine veya yoga matına bağdaş kurarak oturmalısınız. Burada başlangıçta sağ bacağınız altta, sol bacağınız üstte olmalıdır. Baş ve işaret parmaklarınızı birleştirmeniz ve avuç içleriniz yukarıya bakacak şekilde, ellerinizi dizlerinizin üzerine yerleştirin. Burada mümkün olduğu kadar dik durmaya çalışmanız oldukça önemli. Hatta sırtınızda bir gerginlik hissetmelisiniz. Göğsünüzü mümkün olduğu kadar öne çıkarmaya, omuzlarınızı da geriye doğru atmaya çalışın. Bu şekilde yaparak daha da dik durabileceksiniz. Bu hareketleri yaparken, diyafram nefesi alabiliyorsanız, diyafram nefesi almalısınız ve mümkün olduğunca kendinizi serbest bırakarak rahatlamalısınız. Aynı hareketi, bu sefer de sol bacağınızı üste alarak bağdaş kurma şeklinde tekrarlamalısınız. Oturarak yapılan yoga başlangıç hareketlerinden biri olan kolay oturma hareketini, meditasyon sırasında da kullanabilirsiniz.

yoga kolay oturma pozu Sukhasana dinginyasam.com

Dengeleyici Yoga Hareketleri

Dansın Efendisi Hareketi (Natarajasana)

Dengeleyici Yoga hareketlerinden biri olan dansın efendisi hareketi yani lord of dance pozu, ayakta yapılan hareketlerdendir. Denge, konsantrasyon ve farkındalık düzeyinizi arttıran bu hareket, eklem ağrılarını giderir, sırt, bacak, kol ve omuz kaslarınızı geliştirir. Peki yoga lord of dance pozu nasıl yapılır?

Ayakta yapacağınız yoga pozlarından biri olan bu hareketi yapmak için öncelikle ayakta dengeli bir şekilde durmanız gerekiyor. Daha sonra, sağ dizinizi bükerek, sağ ayak baş parmağınızı sağ elinizle tutmaya çalışın. Sağ bacağınızı gererken denge oluşturmak adına, sol elinizi ileriye doğru uzatın. Bu pozu 1 dakikadan daha kısa sürelerde yapmaya başlayabilirsiniz ve daha sonra bu süreyi 2 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Aynı pozu ters el ve ter ayak ile tekrarlayabilirsiniz.

yoga dansin efendisi hareketi Natarajasana dinginyasam.com

Köprü Yoga Pozları

Kobra Pozu (Bhujangasana)

Kobra Pozu ya da diğer ismiyle Bhujangasana, köprü yoga pozlarından bir tanesidir. Özellikle bel bölgesini esnetmek için çok faydalıdır. Peki Yoga Kobra Pozu nasıl yapılır?

Yoga hareketlerinden, Kobra hareketi için öncelikle yere veya yoga matına yüzüstü yatmanız gerekiyor. Kollarınızı bedeninizden hafif ayrık bir şekilde ve avuç içleri yere bakacak şekilde konumlandırılmalısınız. Derin bir nefes alarak, bu şekilde önce başınızı, sonrada göğsünüz ve ellerinizi kaldırarak omuzlarınızı yukarıya doğru itmelisiniz. Ayaklarınızın üstünü ve bacaklarınızı da mat üzerinde esneteceğiniz bu yoga kobra pozunda bir süre kaldıktan sonra, nefesinizi verirken kendinizi yere doğru bırakmalısınız.

yoga kobra hareketi Bhujangasana dinginyasam.com

İnek Duruşu (Bitilasana)

İnek Pozu diğer ismiyle Bitilasana, özellikle vücut duruşunu ve sırt ağrılarını gidermesi bakımından oldukça önemli bir harekettir. Yoga pozlarından bu poz, köprü pozlarından biridir. Peki inek duruşu nasıl yapılır?

İnek pozu olarak geçse de duruş olarak köpek duruşu gibi de olan bu pozda, yerde veya yoga matınızda, ayaklarınızın üst kısmı ve avuç içleriniz yere gelecek şekilde, dizleriniz ve elleriniz üzerinde duruyorsunuz. Kedi pozu ile birlikte yapılan bu poz, kedi pozunun tam tersi aslında. Kedi pozunda, karın içeri çekilerek sırt yukarı itilirken, inek pozunda sırt aşağı itiliyor ve karın dışarıya çıkarılıyor. Yine yoga kedi hareketinde boyun ve kafa içeriye çekilirken, yoga inek hareketinde boyun ve kafa dışarıya çıkarılıyor. İnek pozunda önemli olan sırt ve karın bölgenizde bir gerginlik hissetmek ve bu kısımların gelişimini harekete geçirmek.

yoga inek pozu Bitilasana dinginyasam.com

Köprü Hareketi (Settoobahndah)

Yoga Köprü Pozu, özellikle sırtınız için oldukça faydalı olan yoga hareketlerindendir. Yerde yapılan yoga hareketlerinden olan köprü pozu, için öncelikle yere veya yoga matınıza uzanmalısınız. Bu hareket için, dizlerinizi bükerek, ayaklarınızı yere bastırmalısınız. Ellerinizi vücudunuzun altında kavuşturmalısınız ve onlardan destek alarak vücudunuzu kaldırmalısınız. Kafanızın yerde olacağı bu yoga köprü pozunda, sırtınızda bir gerginlik hissedeceksiniz. Bu hareketi vücudunuzu yukarıya doğru iterek ve aşağıya doğru gevşeterek birkaç kez tekrarlamalısınız.

yoga kopru hareketi Settoobahndah dinginyasam.com

Core Yoga Pozları

Kedi Pozu (Marjaryasana)

Core Yoga hareketlerinden, yani omurgayı güçlendiren yoga hareketlerinden biri olan kedi hareketi, diğer ismiyle, Marjaryasana, özellikle karın bölgesi için önemli bir harekettir. Karın kaslarını ve sırt kaslarını geliştiren kedi pozu evde çok kolay yapabileceğiniz bir yoga hareketi. İnek pozu ile birleştirilerek yapılan yoga kedi pozunun stres azaltıcı ve rahatlatıcı bir etkisi de vardır. Peki kedi hareketi nasıl yapılır?

yoga kedi pozu Marjaryasana dinginyasam.com

Yerde yapacağınız kedi pozu için, öncelikle dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde yerde durmalısınız. Burada ayaklarınızın üst kısmı ve avuç içleriniz yere denk gelmeli. Karnınızı içeriye çekerek soracağınız bu yoga pozunda, kafanızı kollarınız arasına çekmelisiniz. Burada önemli olan sırt ve karın bölgenizde bir gerginlik hissetmek ve bu kısımların gelişimini harekete geçirmek. Bu hareketi yaparken boynunuza özellikle dikkat ederek, hareketi yavaşça yapmanız olası sakatlanmaların da önüne geçecektir. Bu pozdan sonra, inek pozuna geçerek, her ikim pozu da birkaç kez tekrarlamalısınız.

Baş Aşağı Yapılan Yoga Hareketleri

Çocuk Pozu (Balasana)

Çocuk pozu yogada yerde yapılan hareketlerden. Oldukça rahatlatıcı olan bu yoga hareketini, 1-3 dakika süre ile yapabilirsiniz. Bu hareket için öncelikle yoga matınıza diz çökmeniz gerekiyor. Ayaklarınızın üst kısmı yere gelecek şekilde oturmalısınız. Daha sonra başınızı kollarınız arasından geçirecek şekilde düzlerinize doğru kapanmanız gerekiyor. Kollarınızı, elleriniz ve avuç içleriniz yere gelecek şekilde ileriye doğru uzatıyorsunuz.

yoga cocuk pozu balasana dinginyasam.com

Özellikle ofis çalışanlarının ya da bilgisayar başında çalışanların yapması gereken bu poz, sırtınızı rahatlatacak bir yoka pozudur. Nefesinizi, sindiriminizi düzenleyen bir hareket olan çocuk pozu, kabızlığa da iyi gelir. Zihninizi ve bedeninizi de rahatlatır.

Kuvvetlendirici Yoga Hareketleri

Yoga Yunus Hareketi (Ardha Pincha Mayurasana)

Özellikle depresyon ile mücadele etmenizi sağlayacak yoga hareketlerinden biridir yunus plank hareketi. Bu hareket, omuz bölgenizi ve kollarınızı güçlendiren bir harekettir. Ayrıca sırt bölgenizin uzaması için de faydalıdır. Yoga Yunus hareketi, kayak yapanların yaptığı dönüş hareketlerini de geliştirir.

Yunus duruşu ile öne doğru kendinizi öne doğru ittiğiniz için sakladığınız duygular adeta ortaya çıkar. Bu hareketi çeşitli olumlamalar eşliğin yapmanız harikalar yaratabilir.

Yoga yunus Hareketi Ardha Pincha Mayurasana dinginyasam.com

Peki yunus duruşu nasıl yapılır? Bu pozda, yoga matınızın üzerinde ayakta dururken, yavaş yavaş öne doğru eğilin. Ayaklarınız ve kafanız ile bir ters V olacak şekilde bir pozisyon almalısınız. Bunun için kollarınızdan destek alın ve kollarınızı başınızın iki yanından destekleyin. Kuvvetlendirici yoga hareketlerinden biri olan Yunus pozu, size çok iyi gelecek.

Yoga Sandalye Hareketi (Utkatasana)

Özellikle kalçalara ve üst bacak bölgesine odaklanılan yoga hareketlerinden biri olan bu kuvvetlendirici yoga hareketi, ayakta yapılabileceği gibi, duvara yaslanılarak da yapılabilir.

Bu hareket, Uykusuzluk, baş ağrısı, düşük kan basıncı yani düşük tansiyon için faydalı olabilecek bir harekettir.

Yoga Sandalya Hareketi Utkatasana dinginyasam.com

Peki yoga sandalye hareketi, Utkanasana nasıl yapılır?  Bu hareket için öncelikle kollarınızı birbirine paralel olacak şekilde yukarıya doğru kaldırın. Daha sonra dizlerinizi bükerek, sanki bir sandelyede oturuyormuş gibi bir poza girin. Kalçalarınızı topuk hizasında tutmaya çalışın. Bu hareket için dizlerinize yük bineceği için, bu noktada sakatlanmamaya özen göstermelisiniz.

Bükülerek Yapılan Yoga Duruşları

Yoga Marichi 2 Pozu (Marichyasana)

Bükülerek yapılan yoga hareketlerinden biri olan Marichi 2 hareketi, omurganız için çok güzel bir harekettir. Özellikle masa başı veya bilgisayar aşında sık çalışan biri iseniz, Marichi 2 pozu tam size göre. Peki omurganızı esneterek daha güçlü hale getirerek Marichi 2 pozu nasıl yapıılır?

Yoga Marichi 2 Pozu yoga hareketleri

Marichi 2 Pozu için ilk olarak yoga matına ayaklarınızı uzatarak dik bir şekilde oturun. Sol dizinizi bükerek, sağ dirseğinizi sağ dizinize dayayın. Eliniz açık olarak sola bakmalı ve siz de vücudunuzu yani omurganızı yavaş yavaş o yöne doğru çevirin. Bu işlemi yaparken sol eliniz ile yerden destek almalısınız.  Yoga Marichi 2 pozu ise çok iyi gelecek!

Öne Eğilerek Yapılan Yoga Duruşları

Ayak Parmağı Pozu (Padangusthasana)

Öne eğilerek yapılan bir yoga hareketi olan ayak parmağı pozu yani Padangusthasana, yapılması oldukça esneklik gerektiren bir poz. Ama faydası da zorluğu kadar fazla. Vücuttaki önemli birçok hormonu aktive eden bu hareket, sindirim sisteminizi, böbreklerinizi, karaciğerinizi de çalıştırır. Adet kramplarına iyi gelen yoga hareketlerinden olan ayak parmağı pozu, zihninizi ve psikolojinizi de düzelten bir harekettir. Peki, ayak parmağı pozu nasıl yapılır?

yoga kareketleri Ayak Parmagi Pozu

Ayak parmağı pozu (Padangusthasana) hareketi için yoga matı üzerinde ayakta durmalısınız. Dizlerinizi bükmeden ellerinizi, ayaklarınızın altına sokmalı ve bu pozisyonda beklemelisiniz. Bu hareket oldukça zor yoga hareketlerden biridir. Bu yüzden, bu hareketi yapacak kadar esnekliğiniz yok ise, bu konuda dikkatli olmalısınız.

temel yoga hareketleri dinginyasam.com

Hakkında admin

Buna da Bakın

kundalini yoga dinginyasam.com

Kundalini Yoga

Kundalini Yoga Nedir? Bu yazımızda, son zamanların en popüler Yoga tekniklerinden biri olan Kundalini Yoga …

kundalini nedir www.dinginyasam.com

Kundalini

Kundalini Nedir? Bu yazımızda, enerji ve farkındalık konularına ilgili hemen hemen herkesin suyduğu, kundalini konusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir