astroloji nedir dinginyasam.com

Bir Çırpıda Astroloji Nedir?

Bu yazımızda, oldukça popüler konulardan biri olan astrolojiye değinerek, astroloji nedir, astroloji türleri nelerdir, gibi soruları yanıtlamaya çalışarak, burçlar ve temel astroloji terimlerine birlikte göz atacağız. Batı astrolojisi, vedik astroloji ve çin astrolojisi gibi farklı astroloji türlerinin temel özelliklerine değinerek, güneş, yükselen ve ay burçlarının hangi özellikleri etkilediğini anlatacağız. O zaman zaman kaybetmeden haydi başlayalım.

Astroloji Nedir?

Astroloji nedir sorusu birkaç farklı şekilde yanıtlanabilir aslında. Yunanca kökeni “astrologia” olan astroloji, , “Astro” yani yıldız, “Logos” yani bilgi kelimelerinden oluşmuş. Türk Dil Kurumuna göre de Yıldız Falcılığı şeklinde çevriliyor. 

Astroloji şu an için bir bilim olarak görülmese de astronomi ile birlikte kullanıldığında bilimselliğe daha da yaklaşıyor. Özellikle eski çağlarda müneccimler ve kahinler bu gibi bilgileri kullanarak, çeşitli öngörülerde bulunmuşlar ve bu öngörüler de sıklıkla gerçekleşmiş. Bu da bu bilimi, çeşitli hükümdarlıklarda sıklıkla başvurulan ve danışılan bir alan haline getirmiş. Bugün günümüzde devletler veya milletler kahinlerin, müneccimlerin ya da astrologların tahminlerine göre yönetilmese de bu bilgileri kullanarak gelecek ile ilgili öngörüler elde etmek isteyenler var şüphesiz. Bu noktada doğru olan, sanırım kendini çok da kaptırmamak ama falsız da kalmamak.

astroloji nedir dinginyasam.com 2

Astroloji nedir sorusuna daha detaylı bir yanıt arayacak olursak, astroloji gök cisimlerinin ve astronomik diğer detayların insan karakter, davranışları, huyu ve kaderi üzerindeki etkilerini inceleyen bir alan. Astrologlar da bu alanın uzmanları.

Günümüzde popüler olan astroloji türü batı astrolojisi olsa da batı astrolojisi dışında farklı astroloji türleri de mevcut. Peki nedir bu astroloji türleri? Gelin şimdi biraz da astroloji türlerini inceleyelim.

Astroloji Türleri

Astroloji üzerine çalışmalar çok eskiye dayanır ve farklı kültürler farklı astroloji çeşitleri üreterek gelecek üzerindeki tahminlerini bu astroloji türleri ile yapmışlar. Detaylara girildiğinde birinden farklı astroloji türleri bulunmakla birlikte, biz burada sadece günümüzde kullanılan ve en çok rağbet edilen üç astroloji türüne değineceğiz. 

Peki nedir bu astroloji türleri? Çağımızda kullanılan bu astroloji türleri şunlardır:

Astroloji nedir : Batı Astrolojisi

Batı Astrolojisi günümüzde en çok kullanılan astroloji türüdür. Hatta astroloji nedir sorusuna çoğu insanın verdiği yanıt aslında batı astrolojisini kasteder. Peki bası astrolojisi nasıl ortaya çıkmıştır ve bu astrolojinin temel özellikleri nelerdir. Gelin şimdi batı astrolojisini biraz detaylandıralım.

Astrolojinin nasıl ortaya çıktığına bakacak olursak, bu konuda ilk belgeler MÖ 2500 yılına dayanıyor ve tabi Mezopotamya ‘ya. Ama bugün batı astrolojisi olarak kullanılan sistemin kökeni, eski Yunan ‘a dayanıyor. Yunanlılar, Mezopotamya ‘dan aldıkları kehanetlerle, kendi mitolojilerini birleştirerek, yeni bir astroloji geliştirdiler. Bu sistemde kullanılan Zodyak terimini, “zodiakos kyklos” yani “hayvanlar dairesi “şeklinde kullanmaya başladılar.12 burcun yer aldığı bu daireyi, yıldız falları için kullandılar.

bati astrolojisi ve burclar

Şimdi de isterseniz astrolojinin kullandığı Zodyak ‘a gelelim. Batı Astrolojisi Zodyak üzerine kuruludur. Tropikal Zodyak ‘ı kullanan batı burçları, burçları sabit olarak aldığı ekinoks yani gündönümlerine göre belirler. Burada ilkbahar ekinoksu başlangıç ve 0 noktasıdır. Koç burcu ile başlar. Bu noktaya göre 360 derecelik Zodyak kuşağı, 12 eşit parçaya bölünür ve burçlar ortaya çıkar. 

Batı astrolojisinin temel aldığı Güneş burçları ve tarihleri neler. Şimdi gelin bu tarihlere birlikte bakalım:

 • Koç Burcu (Aries) – (21 Mart – 20 Nisan)
 • Boğa Burcu (Taurus) – (21 Nisan – 21 Mayıs)
 • İkizler Burcu (Gemini) – (22 Mayıs – 21 Haziran)
 • Yengeç Burcu (Cancer) – (22 Haziran – 22 Temmuz)
 • Aslan Burcu (Leo) – (23 Temmuz – 23 Ağustos)
 • Başak Burcu (Virgo) – (24 Ağustos – 22 Eylül)
 • Terazi Burcu (Libra) – (23 Eylül – 23 Ekim)
 • Akrep Burcu (Scorpion) – (24 Ekim – 22 Kasım)
 • Yay Burcu (Sagittarius) – (23 Kasım – 21 Aralık)
 • Oğlak Burcu (Capricorn) – (22 Aralık – 20 Ocak)
 • Kova Burcu (Aquarius) – (21 Ocak – 18 Şubat)
 • Balık Burcu (Pisces) – (19 Şubat – 20 Mart)

Güneş burçların yanında, doğum saatinize göre hesaplanan yükselen burcunuz ve ay burcunuz da var. Bunlar da yine o saatteki çeşitli konumlara göre yukarıdaki simgelerden biri ile simgeleniyor. Aşağıda bu detayları da bulabilirsiniz.

Batı astrolojisinde, burçlar, evler ve gezegen etkileri astrolojik yorum için oldukça önemlidir. Kişinin güneş burcu, yükselen burcu, ay burcu gibi kavramlar, doğduğu ay ve saate göre hesaplanır. Bu hesaplamalar ile ortaya çıkan burçlar kişinin karakteri üzerinde farklı etkilere sahiptir. Bu astrolojik evler ve gezegen etkileri ile ilgiliyi aşağıda detaylıca bulabilirsiniz.

Yine gezegen etkileri ve astrolojik evler de burçların genel tanımlarına oldukça fazla detay ekleyebilecek bilgiler içeriyor. Bu bilgiler ışığında, detaylı bir astrolojik harita çıkarabilir, batı astrolojisinin öngörülerinden yararlanabilirsiniz.

Astroloji nedir : Vedik Astroloji

Vedik Astroloji, kökeni 4000 yıl kadar önceye dayanan bir hint astrolojisidir. Eski çağlarda var olan veda uygarlığının ilk olarak kullandığı bir astrolojidir. Sanskritçe ‘de “ışık” anlamına gelen, “jyotish” kelimesi ile de ifade edilir. Hindistanda pandit ‘ler tarafından usta/çırak ilişkisiyle öğretilir. Kısaca hindistanda astroloji nedir sorusuna yanıt vedik astrolojidir.

Vedik astroloji, günümüzde “ay astrolojisi” olarak da anılmaktadır. Çünkü vedik astroloji, hesaplamalarını daha çok ay üzerinden yapar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, batı astrolojisi hesaplarını güneş üzerinden yapar. Bu vedik astrolojide farklıdır. Bunun yanında batı astrolojisinde kullanılan burçlar, evler ve gezegen etkileri, temelde benzer olmakla birlikte bazı farklılıklar içermektedir.

vedik astroloji dinginyasam.com

Bu noktada vedik astrolojideki burcunuz ile batı astrolojisindeki burcunuz farklı çıkabilir. Bu da iki astroloji sisteminin kullandığı hesaplamalardaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır.

Vedik astrolojide batı astrolojisindeki gibi, güneş burcu birincil derecede önemli değildir. Vedik astrolojide güneş burcu, yükselen burcunuz ve ay burcunuzdan sonra üçüncü sırada gelir. Bu noktada en önemli burcunuz Yükselen burcunuzdur Vedik astroloji için.

vedik astroloji ile bati astrolojisi farki

Peki vedik astrolojideki burçlar ve tarihleri neler? Gelin şimdi de buna bakalım:

 • Koç Burcu (Meşha) – (14 Nisan – 14 Mayıs)
 • Boğa Burcu (Vrişhibha) – (14 Mayıs – 14 Haziran)
 • İkizler Burcu (Mithuna) – (14 Haziran – 14 Temmuz)
 • Yengeç Burcu (Karka) – (14 Temmuz – 14 Ağustos )
 • Aslan Burcu (Simha)- (14 Ağustos – 14 Eylül)
 • Başak Burcu (Kanya) – (14 Eylül – 14 Ekim )
 • Terazi Burcu (Tula) – (14 Ekim – 14 Kasım)
 • Akrep Burcu (Vrişchika) – (14 Kasım – 14 Aralık)
 • Yay Burcu (Dhanus) – ( 14 Aralık – 14 Ocak)
 • Oğlak Burcu (Makara) – ( 14 Ocak – 14 Şubat)
 • Kova Burcu (Kumbha) – (14 Şubat – 14 Mart)
 • Balık Burcu (Mina) – ( 14 Mart – 14 Nisan)

Astroloji nedir : Çin Astrolojisi

Astroloji nedir sorusunun cevaplarından, Çin versiyonu da Çin Astrolojisi. Çin astrolojisi, batı astrolojisi ve vedik astrolojiden oldukça farklıdır. Örneğin batı ve vedik astrolojilerinde, burçlar aylara göre belirlenirken, çin astrolojisinde bu belirleme yıllara göre yapılır. Yani belirli yıllarda doğan kişiler, belirli karakter özelliği gösteren o yılın burcuna sahiptir. Ve bu burçları simgeleyen hayvanlar, batı astrolojisinde ve vedik astrolojide olduğundan farklıdır. Peki çin burçları hangi hayvanlarla simgelenir?

cin astrolojisi cin burclari dinginyasam.com

Çin burçları aşağıdaki 12 hayvan ile simgelenir. Bu hayvanların her biri belirli yıllarda doğan kişilerin ortak burcudur.

 • Fare
 • Öküz
 • Kaplan
 • Tavşan
 • Ejderha
 • Yılan
 • At
 • Koyun
 • Maymun
 • Horoz
 • Köpek
 • Domuz

Çin Astrolojisi ayrıca miladi takvime göre değil, çin takvimine göre uygulanır.  Buna göre çin takvimi miladi MÖ 2637 ‘de başlar. Burada her bir döngü 5 kez tekrarlayan 12 yıldan oluşur. Bu 12 yılın her biri bir hayvan ile temsil edilir. Ve döngüde bu hayvanlar 5 kez tekrarlanır.

Çin burçları yine sadce güneş hareketlerine göre değil, ay hareketlerine göre de şekillenen bir burç sistemidir.

Temel Astroloji Terimleri

Astroloji uzmanlık isteyen bir alan. Biz burada, astroloji nedir tanımını detaylı olarak yapsak da, Bu alanda çalışan insanlar astrolojinin birçok detayına daha çok hakim. Biz burada sadece, günlük olarak karşılaşılan bazı astroloji terimlerine değinerek, bu konuda sizleri bilgilendireceğiz. Astroloji terimlerini daha detaylı olarak öğrenmek isterseniz, bu alanda bir eğitim alabilirsiniz. Gelin şimdi, çok kullanılan bu terimlerin ne olduğunu birlikte görelim.

Güneş Burcu Nedir?

Güneş burcu, esas olarak bildiğimiz burcumuzdur. Hatta astroloji nedir diye soran biri için ilk akla gelen güneş burçlarıdır diyebiliriz. Yani doğduğumuz anda güneşin zodyak’ta bulunduğu konumdaki burçtur. Güneş burcumuz temel kişilik özelliklerimizi ve karakterimizi oluşturan temel özellikleri gösterir. Fakat dış dünyaya gösterdiğimiz yüzümüzün farklı olabilir. Yani farkında olsak da olmasak da dışarıya karşı bir maske ile dolaşıyor olabiliriz. Bu da yükselen burcun etkisidir. Buna rağmen, temel karakter özellikleri olarak güneş burcumuzun özelliklerini gösteririz.

Zodyak ‘ta 12 burç bulunur. Bir senelik dilimde, her iki farklı aya bir burç denk gelir. Ve bir yıl, 12 farklı burca bölünmüş olur. Doğduğunuz ay ve güne göre, güneş burcunuz belirlenir. Yani genel anlamda burcunuz belirlenir.

Güneş Burçları ve Tarihleri aşağıdaki gibi:

 • Koç Burcu (Aries) (21 Mart – 20 Nisan)
 • Boğa Burcu (Taurus) (21 Nisan – 21 Mayıs)
 • İkizler Burcu (Gemini) (22 Mayıs – 21 Haziran)
 • Yengeç Burcu (Cancer) (22 Haziran – 22 Temmuz)
 • Aslan Burcu (Leo) (23 Temmuz – 23 Ağustos)
 • Başak Burcu (Virgo) (24 Ağustos – 22 Eylül)
 • Terazi Burcu (Libra) (23 Eylül – 23 Ekim)
 • Akrep Burcu (Scorpion) (24 Ekim – 22 Kasım)
 • Yay Burcu (Sagittarius) (23 Kasım – 21 Aralık)
 • Oğlak Burcu (Capricorn) (22 Aralık – 20 Ocak)
 • Kova Burcu (Aquarius) (21 Ocak – 18 Şubat)
 • Balık Burcu (Pisces) (19 Şubat – 20 Mart)

Yükselen Burç Nedir?

Yüksel burcumuz dışarıya gösterdiğimiz yüzümüz veya dışarıdan nasıl algılandığımızı gösteren burçtur. Temel karakter yapımız nasıl olursa olsun, dış dünyaya bu yapıyı yansıtmıyor olabiliriz. Bu noktada devreye giren yükselen burç, bambaşka özellikleri bambaşka şekillerde dışarıya yansıtıyor olabilir. Kısaca ilk izlenimi yükselen burca göre veririz.

Bir gün içinde doğduğunuz yerde ufuk çizgisinden her iki saatte bir burç geçer. İşte sizin doğduğunuz o anda ufuk çizgisinde beliren burç, yükselen burcunuzdur. Dolayısıyla yükselen burç daha çok doğduğunuz saatle ilgilidir.

Ay Burcu Nedir?

Ay burcu insanın yaşama bakışını ve bilinçaltını ifade eder daha çok. Ayrıca, duygularımızı belirleyen de ay burcumuzdur. Yani bir olay karşısındaki tepkilerimizi ay burcu belirler. Ayrıca, ay burcu özelliklerimiz biraz gizli kalmış taraflarımızdır. Bir kişinin bu yönlerinin olduğunu öğrenmek bayağı bir zaman alabilir.

Yükselen burç gibi, ay burcunda da doğum tarihi ve yeri önemlidir. Ay konum olarak, her bir burçta ortalama olarak 2,5 gün kalır. Bu da doğduğumuz tarih ve yere göre ay burcumuzu belirler.

Alçalan Burç Nedir?

Alçalan burç daha çok evlilik ve ilişki uyumu için önemli olan burcumuzdur. Ayrıca diğer insanlarla olan ilişkinizi de alçalan burç belirler.

Alçalan burç, doğduğunuz anda ufuk çizgisinde alçalan burçtur. Bir günde her iki saatte bir ufuk çizgisinden bir burç alçalır ve siz doğduğunuzda alçalan burç da sizin alçalan burcunuzdur.

Astrolojide Evler Neyi Temsil eder?

Astrolojide daha çok burçlardan söz edilse de, astroloji evleri bu alan için oldukça önemlidir. Özellikle detaylı incelemeler sırasında bu evlerde bulunan gezegenler incelenir. Ve bu burçlara göre hayatın çeşitli alanlarında nelerden etkilendiğimizi bu şekilde öğrenebiliriz.

Astrolojide on iki burcun yanı sıra bir de, on iki ev var. Bu evlerin herbiri farklı bir konuya eğiliyor. O evde bulunan gezegen de bizim o konuya karşı yaklaşımımızı, olumlu veya olumsuz özelliklerimizi gösteriyor.

astroloji ve evler dinginyasam.com

Astrolojideki bu evlerin konumlarını bilmemiz için, doğum saatini bilmemiz gerekir. Bu saati biliyorsanız, siz de bu evlerin konumlarını hesaplayan bir programla evlerinizin yerlerini öğrenebilirsiniz.

Astrolojide ev kavramı biraz detaylı bir konu. İleride bunu farklı bir yazı ile daha detaylı olarak inceleyeceğiz.

Astrolojide Gezegenlerin Etkisi Nasıl Olur?

Astrolojide gezegen etkisi oldukça önemlidir. Özellikle evlerle birlikte kullanılan gezegenler, detaylı bir astroloji yorumu için kullanılan temel bileşenlerden biridir. Peki astrolojide kullanılan gezegenler ve bu gezegenlerin insan üzerindeki etkileri nelerdir?

Astrolojide temel olarak 10 gezegen kullanılır. Bu gezegenler:

 • Güneş
 • Ay
 • Merkür
 • Venüs
 • Mars
 • Jupiter
 • Saturn
 • Uranüs
 • Neptün
 • Pluton

Peki bu gezegenlerin etkileri, yönettiği burç ve evler nelerdir? Şimdi de bunun detaylarına bakalım:

astroloji gezegen etkisi dinginyasam.com

Güneş

Rolü: Benlik, Ego

Tur: 1 Yıl. Her burçta 1 ay.

Yönettiği Burç: Aslan Burcu

Yönettiği Gezegen: 5. Ev

astroloji ve gezegenler 1

Ay

Rolü: Duygular, Sezgi, İçgüdü

Tur/Burç: 28 gün. Her burçta 2,5 gün.

Yönettiği Burç: Yengeç Burcu

Yönettiği Gezegen: 4. Ev

Merkür

Rolü: İletişim, Problem Çözme

Tur/Burç: 192-240 gün. Her burçta 16-20 gün.

Yönettiği Burç: İkizler Burcu, Başak Burcu

Yönettiği Gezegen: 3. Ev, 6.Ev

Gerileme: Yılda 3

astroloji ve gezegenler 2

Venüs

Rolü: Aşk, Sevgi, Estetik

Tur/Burç: 224 gün. Her burçta 25-35 gün.

Yönettiği Burç: Boğa Burcu, Terazi Burcu

Yönettiği Gezegen: 2. Ev, 7.Ev

Gerileme: 1.5 yılda 1

Mars

Rolü: Tutku, Savaş, Motivasyon

Tur/Burç: 660 gün. Her burçta 45 gün.

Yönettiği Burç: Koç Burcu, Akrep Burcu

Yönettiği Gezegen: 1. Ev, 8.Ev

Gerileme: 2 yılda 1

astroloji ve gezegenler 3

Jupiter

Rolü: Şans

Tur/Burç: 12 yıl. Her burçta 1 yıl.

Yönettiği Burç: Yay Burcu, Balık Burcu

Yönettiği Gezegen: 9. Ev, 12.Ev

Gerileme: Yılda 1

Saturn

Rolü: Tutkular, Kısıtlamalar, Kariyer

Tur/Burç: 29-30 yıl. Her burçta 2 yıl.

Yönettiği Burç: Oğlak Burcu, Kova Burcu

Yönettiği Gezegen: 10. Ev, 11.Ev

Gerileme: Yılda 1

astroloji ve gezegenler 4

Uranüs

Rolü: Yenilik, Anilik

Tur/Burç: 84 yıl. Her burçta 7 yıl.

Yönettiği Burç: Kova Burcu

Yönettiği Gezegen: 11.Ev

Gerileme: Yılda 1

Neptün

Rolü: Hayal Gücü, İlham

Tur/Burç: 165 yıl. Her burçta 15 yıl.

Yönettiği Burç: Balık Burcu

Yönettiği Gezegen: 12.Ev

Gerileme: Yılda 1

astroloji ve gezegenler 5

Pluton

Rolü: Güç

Tur/Burç: 248 yıl. Her burçta 12-24 yıl.

Yönettiği Burç: Akrep Burcu

Yönettiği Gezegen: 8.Ev

Gerileme: Yılda 1

astroloji ve gezegenlerin burclara etkisi

Zodyak Nedir?

Zodyak, astrolojide sıklıkla kullanılan terimlerden biridir. Peki astrologlarında sıklıkla kullandığı bu terim, Zodyak nedir? Zodyak, güneşin, ayın ve dünyaya yakın olan diğer gezegenlerin, yıldızların üzerinde döndüğü hayali bir kuşaktır. Bu kuşağa aslında burçlar kuşağı da denir.

Zodyak kuşağı üç farklı şekilde ifade edilir. Bunlar:

 • Tropikal Zodyak
 • Sidereal Zodyak
 • Astronomik Zodyak

Tropikal Zodyak, batı astrolojisinde kullanılır. Tropikal Zodyak, burçları hesaplarken, sabit olarak ekinoksları yani gündönümlerini kullanır.

Sideral Zodyak, Vedik (Hint) Astrolojisinde kullanılır. Sideral Zodyak, burçları hesaplarken, sabit olarak takımyıldızlarını kullanır. 

Yıldız Haritası Nedir?

Zodyak ‘ın burçlar kuşağı olduğunu öğrendik. Peki sıklıkla söz edilen yıldız haritası terimi ne ifade etmektedir? Yıldız haritası aslında bir insan doğduğu andaki, Zodyak şeklini ifade eder. Bir diğer adı Yıldızname olan bu terim aslında, o kişi dünyaya geldiğinde güneşin, ayın ve dünyaya yakın diğer gezegenlerin konumlarını ifade eder. Bu konumlara göre de yıldızname ya da yıldız haritası incelemesi yapılır.

Yıldız haritası ya da yıldızname, bir insanın burcunu detaylı bir şekilde inceleyerek, kişilik yapısını, davranış şekillerini, düşünce yapısını ve kendisi ile ilgili daha birçok şeyi öğrenmesini sağlayabilir. Gelecek ile ilgili öngörülerde bulunsa da, gelecek tam olarak asla bilinemez. Sadece, kişilik yapısı ve karaktere göre, bazı öngörülerde bulunulabilir.

Bir Çeşit Olumlama ve Motivasyon Kaynağı Olarak Astroloji

Bu yazımızda astroloji nedir, astroloji türleri nelerdir gibi sorulara detaylı bir yanıt vermeye çalıştık. Yine astroloji alanında temel niteliğindeki bazı astroloji terimlerini sizler için detaylandırdık. Bu alanda, daha detaylı bir bilgi edinmek istiyorsanız, bir kurs almayı düşünebilirsiniz.

Biz de şöyle bir tabir vardır: “Fala inanma, falsız da kalma”. Biz bunu kendimizce, kötü yorumları dikkate almayarak, iyi ve olumlu olan şeyler için astrolojiye güvenmek ve ondan bir şekilde motivasyon almak olarak çevirebiliriz. Yani, astrolojide size söylenen güzel ve olumlu cümleler sizi motive edebilir. Onlara bir çeşit olumlama gözüyle bakabilirsiniz.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir