leonardo da vinci sozleri dingin yasam

Hayatınıza Yön Verecek Leonardo Da Vinci Sözleri

Leonardo Da Vinci Sözleri

Leonardo Da Vinci yaşadığı döneme ve günümüze eserleri ile damga vurmuş en önemli sanatçılardan biri. Hem resim sanatı hem de farklı alanlardaki icatları ve çizimleri ile, tıptan, çeşitli makinelere kadar birçok alanda çalışmalar yapmış bir dahi Leonardo Da Vinci. Sadece çizimleri ve icatları ile değil, aynı zamanda da sözleri ile hepimize ışık tutan bir sanatkar. Bu yazımızda, bazı Leonardo Da Vinci sözlerini sizler için derledik ve bu sözlerin ışığında, biraz da yorumumuzu katarak sizlere sunmak istedik.

Peki nedir bu Leonardo Da Vinci sözleri? Gelin bu önemli sözleri tek tek inceleyelim:


“Hayata doymak bilmez bir merakla yaklaş ve kesintisiz öğrenmek için sürekli arayış içinde ol.”

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 1

Leonardo Da Vinci bu sözüyle, merakın bir insanın öğrenmesindeki en büyük etkenlerden biri olduğunu vurgulamış. Siz bitmek bilmez bir merakla ve öğrenme isteği ile dolu olur ve bu özelliğinizi iyi kullanırsanız, birçok şey öğrenirsiniz ve öğrendiğiniz her konu da size bambaşka ufuklar açar. Leonardo Da Vinci ‘den yıllar sonra, Steve Jobs da benzer bir şeyi “Stay hungry, stay foolish” sözüyle dile getirmiştir. Bu sözüyle de Steve Jobs, öğrenme hevesiyle kalmanın insan hayatındaki önemini vurguluyor.


“İnsanın istemeden yemek yemesi nasıl sağlığa zararlıysa, hoşlanılmadan yapılan bir öğrenme de belleği mahveder ve bellek algıladığı hiçbir şeyi akılda tutmaz.”

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 2

Öğrenmek sevilerek yapılabilecek bir eylemdir. Bir şeyi sevmeden insan öğrenemez. Leonardo Da Vinci sözlerinden bu söz, özellikle eğitim sistemimizde en çok neye dikkat etmemiz gerektiğini vurguluyor adeta. Bir şey ancak onu sevdirerek öğretilebilir ve ancak severek öğrenilebilir.


“Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir.”

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 3

Leonardo Da Vinci, ürettiği sanat eserleri ve farklı çizimleri ile ne kadar azimli ve kararlı olduğunu gözler önüne sermiş bir sanatçı. Bu sözüyle de Da Vinci, engeller karşısında güçlendiğini, hiçbir engel ile motivasyonunu bozmadığını adeta daha da kuvvetlendiğini anlatıyor. Leonardo Da Vinci sözleri nden girişimciler için en motive edici cümle de bu.


“Bakıp da görmeyenlerden, Konuşup da dinlemeyenlerden, Dokunup da hissetmeyenlerden uzak durun.”

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 4

Farkındalık çağımızın en az dikkat edilen ve üzerinde çalışılan şeylerinden biri. Etrafımızda neler olduğuna bakıyoruz ama gerçekte göremiyoruz. Karşılıklı konuşurken, ne söylemek istediğimizi belirleyip, karşı tarafı hiç dinlemeden kendi sıramızı bekliyoruz. En önemlisi de hissetmiyoruz, insanlardan gittikçe daha da uzaklaşıyoruz. Leonardo Da Vinci sözleri nden bu söz bize, farkındalığı olmayan insanlardan uzak durmamızı salık veriyor. Fakat günümüzde bu o kadar yaygın ki, bunu başarabilmek oldukça güç. Ama yine de bu sözün söylediklerine kulak vermekte fayda var. Çağımızda az da olsa, bakıp gören, sizi can kulağıyla dinleyen ve hissedebilen insanlarla karşılaşırsanız, sakın onları bırakmayın. Çünkü nesilleri tükendi tükenecek.


“Sadelik; En yüksek gelişmişlik düzeyidir.”

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 5

Sadelik ya da minimalizm. Her şeyin sade olanının daha da etkileyici olduğunu anlatmak istediği bu sözüyle Da Vinci, sadeliği en tepe noktasına yerleştirmiş ve karmaşadan kaçınılmasını önermiştir. Eğer bir şeyi daha sade bir şekilde ifade edebiliyor, ya da daha sade bir şekilde yapabiliyorsanız, yüksek ihtimalle daha karmaşık halinden daha iyi ve asil duracaktır.


“Görmeyi öğrenin. Her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğunu fark edeceksiniz.”

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 6

Leonardo Da Vinci gibi görmek ve çizmek konusunda usta bir isimden gelebilecek en güzel önerilerden biri. Gerçekten görebilmeyi öğrenmek. O da Leonardo Da Vinci sözleri nden bu sözüyle bize, gerçekten farkındalık içinde görebildiğimizde, birçok şeyin bağlantısını da çözebileceğimizi söylüyor.


“İnsanlar üçe ayrılır; Görenler, Gösterilince görenler, Asla göremeyenler.”

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 7

Leonardo Da Vinci bu sözüyle yine farkındalık ile ilgili bir vurgu yapmış ve insanları üç temel sınıfa ayırmış. İlk sınıfı nadir de olsa görenlere ayıran Da Vinci, burada farkındalık düzeyinin en üst seviyesindeki insanları kastetmiş adeta. İkinci olarak ise, bilmeyen ama en azından öğrenme, kavrama yeteneği olan insanlardan bahsetmiş. En azından gösterilince gösteren ve anlayan bir sınıftan söz etmiş. Son olarak ise, gösterilince bile anlayamayan, fark edemeyen insanlardan dem vurmuş. Umarız, sonuncu tip insanlarla daha az karşılaşırsınız.


İnsanın bilgisi arttıkça sevgisi de çoğalır.

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 8

İnsan bildikçe, tabiattaki sanatın, dünyadaki düzenin ve herhangi bir şeydeki mükemmelliğin temelini görmeye başlar. Ve gördükçe de bu nesnelere ve dolayısıyla dünyadaki her şeye karşı sevgisi artar. Bilgi, sevgiyi de beraberinde artırır. Öğrendikçe ve geliştikçe, eğer sevginiz artmıyorsa, bir yerde kuvvetle muhtemel bir yanlışlık vardır.


Ruhun elle birlikte çalışmadığı yerde sanat olmaz.

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 9

Leonardo Da Vinci sözlerinden bu söz, gerçek sanatçının sadece eliyle değil, ruhuyla da birlikte çalıştığını ve o eserleri ancak böyle bir birlikteliğin ortaya çıkaracağını vurguluyor. Zaten Leonardo Da Vinci, Michalangelo, Velasques, Van Eyck, Van Gogh gibi sanatçılarıneserlerine baktığınızda, ruhlarının yansımalarını da elleriyle birlikte görebilirsiniz.


Bilgiyi deneyimle ve inatla test etmeye bağlı ol, ve hatalarından öğrenmeye açık ol.

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 10

Öğrenmek için deneyimin önemine vurgu yaptığı bu sözünde Da Vinci, ancak hata yapa yapa öğrenilebileceğini de vurguluyor aslında. Her bir hata, yeni bir bilgi ve her yeni bir bilgi de öğreneceğiniz şeyde bir adım aslında. Bu pratiğe inatla bağlı kaldığınızda, öğrenmenin de çok kalıcı olacağı kesin.


İyi geçirilmiş bir günün, mutlu bir uyku getirmesi gibi; iyi yaşanmış bir hayat da mutlu bir ölüm getirir.”

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 11

İnsan güzel ve tatmin olmuş bir gün geçirirse, o gün uykusu da çok güzel ve rahat olur. Ömür de böyledir Da Vinci ‘ye göre. Üretken, verimli ve tatmin olmuş bir ömür geçiren insanlar, ömürlerinin sonunda da ölümü daha rahat karşılarlar. Leonardo Da Vinci sözleri nden bu söz, bize hayatın verimlilikle ve üretkenlikle geçirilmesi gerektiğinin, yaşam sonundaki tatminde büyük bir payı olacağını gösteriyor.


Deneyimlerini zenginleştirme yolunda hislerini duyularını özellikle görme duyunu devamlı geliştir rafine et.

leonardo da vinci sozleri dinginyasam.com 12

Leonardo Da Vinci sözleri nden sonuncusu yine görmek ile ilgili. Görmenin yanında diğer duyuların gelişiminin de önemine bu sözü ile vurgu yapan Da Vinci, bu duyularında gelişiminin, insan hayatında bir çok katkıyı da beraberinde getireceğiniz söylüyor adeta. Çünkü eğer insan duyularını farkındalıkla kullanırsa, ancak o zaman etrafını gerçekten duyabilir, görebilir ve hissedebilir.  


Karakteri zengin olanın tercihi sadeliktir.

leonardo da vinci sozleri sadelik dinginyasam

Leonardo Da Vinci sözlerinden bu söz yine sadelik vurgusu yapan mükemmel bir söz. Psikolojide, gösteriş bazı şeylerin eksikliğini gösterir. Kişi belirli şeyler üzerinde yoksunluk hissetmiş ya da hissediyorsa, onları daha çok göstermek ister. Bu aslında kişideki bir zayıflıktır. Fakat karakter olarak daha zengin, aydınlanmış kişiler, daha çok sadeliği tercih ederler. Çünkü Leonardo Da Vinci ‘nin bir diğer sözünde de dediği gibi, “sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir“.


İnsan psikolojisine meraklıysanız, Alfred Adler, Erich From ve Sigmund Freud ‘un önemli tespitler içeren sözlerine de göz atabilirsiniz.

Alfred Adler Sözleri
https://dinginyasam.com/erich-fromm-un-sevgi-uzerine-yaptigi-11-tespit/
Erich Fromm Sözleri
Sigmund Freud Sözleri

Buna Da Bakın

Nietzsche sozleri dinginyasam.com

Akıl Dolu Friedrich Nietzsche Sözleri

Bu yazımızda önemli filozoflardan Friedrich Nietzsche ‘ye ve Friedrich Nietzsche sözleri ne değineceğiz. Friedrich Nietzsche …

victor frankl sozleri dinginyasam

İnsanın Anlam Arayışı ve Victor Frankl Sözleri

Bu yazımızda, İnsanın Anlam Arayışı kitabının yazarı psikiyatr Victor Frankl kimdir ve onun oluşturduğu Logoterapi …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir