psikolojik testler dinginyasam.com 6

Psikolojik Testler

İnsan psikolojisi oldukça derin ve detaylı incelenmesi gereken bir konu. İnsanın bir başkasını nasıl anlamakta zorlanıyorsa, kendi karakteri üzerinde de bir yargıya varması ve eskilerin deyimiyle “kendini bilmesi” oldukça zor. Fakat kendi üzerinizde çalışarak kendinizi gerçekten tanımaya başlayabilir, gerçekten güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit edebilirsiniz. Psikolojik testler bu yolda hem size küçük bir yol gösterebilir hem de eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayabilir. Tabi ki bu psikolojik testlerde ortaya çıkan sonuçların hepsi yüzde yüz doğru değil. Fakat en azından bir fikir vermesi açısından oldukça faydalı testler.

Burada birçok kaynaktan farklı psikolojik testleri sizler için bir araya getirmeye çalışacağız. Hazırladığımız bu sayfa, dinamik bir sayfa olacak ve bloğumuza her yeni bir psikoloji test eklendiğinde, buradan o teste ulaşabileceksiniz. Bu psikolojik testleri detaylı olarak incelemek isterseniz, ilgili teste göz atabileceksiniz.

psikolojik testler resimli dinginyasam.com 9 2

Burada yayınlanacak olan psikolojik testlerden bazıları Japon Psikoloji Profesörleri Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından kaleme alınan Kokoloji isimli kitap serisinden. “kokoro”, Japonca akıl, ruh, duygular anlamına gelirken, “logia” ‘da latince öğrenimi anlamında. Kokoloji kitapları da kısaca bize kendimizi bilmemiz ve tanımamız yolunda bir ışık tutuyor.

Başlamandan bir uyarı daha yapalım. Burada göreceğiniz testleri kendinize veya başkalarına yaptığınızda, çıkan sonuçlardan yüzde yüz emin olmayın ve buna göre davranmayın. İnsan fizyolojik, psikolojik, sosyolojik ve manevi bir varlık. Hiç kimseyi bir veya birkaç soru ile yüzde yüz tanıyamayacağımız gibi, bu şekilde bir yargılama yaparsak da adil davranmış olmayız. Çünkü bir insanı tam olarak değerlendirebilmek için, o insanla ilgili bilmemiz gereken birçok şey gerekir.

Gelin şimdi bu psikolojik testlere teker teker inceleyelim.

psikolojik testler resimli dinginyasam.com 7 2

Psikoloji Test 1

Birçoğumuz haftalık dergileri sever ve sıklıkla takip eder, kimimiz ise sadece gördüğü bir yerde açıp inceler. Mesela haftalık popüler bir dergi gördünüz ve satın alarak eve geldiniz. Derginin içindekileri hangi sıraya göre okursunuz?

A) Birinci sayfadan sonuncu sayfaya kadar düzenli bir şekilde okursunuz.

B) Hemen sizi ilgilendireceğini bildiğiniz konulara geçer ve sadece onları okursunuz.

C) Sayfaları rastgele çevirir ve ilginizi çeken şeyleri okursunuz.

D) Derginin formatı değişmediği için konuları her zaman bu dergiyi okurken okuduğunuz sırada okursunuz.

psikolojik testler dinginyasam.com 1

Cevap

Hangi şık size daha yakın geldi? A, B, C ya da D. Seçtiğiniz cevabın detaylı açıklaması için tıklayın.

Psikoloji Test 2

Masalları sever misiniz? Çocukluğumuzda en çok dinlediğimiz masallardan biri de Külkedisi masalıdır. Sindirella güzel ve iyi kalpli bir kızmış. Günün birinde annesini kaybedince, babası da başka bir kadınla evlenmiş. Kötü bir kadın olan üvey annesi ve iki kız kardeşi, ona külkedisi adını takmış ve hizmetçi gibi kullanmaya başlamış. Ama günün birinde külkedisinin kaderi dönmüş ve olaylar gelişmiş. Gerisi bildiğiniz gibi. İşte bu Külkedisi masalında sizi en çok etkileyen sahne hangisiydi?

A) Üvey annesinin elinden eziyet çeken Külkedisi ’nin hali

B) İyilik perisi tarafından güzel bir prensese çevrilen Külkedisi

C) Sarayın merdivenlerinde saat gece yarısını vurduğunda camdan ayakkabısını düşüren Külkedisi

D) Prensin Külkedisi ’ni bulduğu ve camdan ayakkabıyı ayağına giydirdiği sahne

psikolojik testler dinginyasam.com 2

Cevap

Hangi şık size daha yakın geldi? A, B, C ya da D. Seçtiğiniz cevapların detaylı açıklaması için tıklayın.

Psikolojik Test 3

Ağaçlar bize hem huzur hem de bol oksijen sağlar. Yeşilin ruhumuza kattığı birçok şey vardır. Ruhumuzu bu tür ortamlarda dinler, bu tür ortamlarda bulundukça psikolojimizi de düzeltiriz. Psikolojik testlerden bu testimizde, ağaçlarla ilgili bir soru var karşımızda.

Aşağıda gördüğünüz dokuz ağaç resmine dikkatlice bakın lütfen. Bu ağaçlardan hangisi sizin olsun istersiniz? Hangi ağaç size diğerlerinden daha yakın geliyor?

psikolojik testler dinginyasam.com 3 1

Cevap

Hangi agaç size daha yakın geldi? Seçtiğiniz cevap karakterinizle ilgili bazı detayları ele veriyor. Cevabınızın detaylı açıklaması için tıklayın.

Psikolojik Test 4

Çöller insanlar için hemen hemen hiçbir yaşamsal imkanın bulunmadığı, kurak ve sıcak yerler. Daha önce hiçbir çölde bulundunuz mu? Bu psikolojik testte sizi bir çöle götüreceğiz ve yanınıza da birkaç hayvan vereceğiz.

Çölde yanınıza vereceğimiz hayvanlar bir Aslan, bir İnek, bir At, bir Koyun ve bir Maymun. Bu hayvanlarla birlikte yolculuk yapıyorsunuz. Ama biraz ilerledikten sonra, bu hayvanlardan birini bırakmanız gerekiyor. Bir tanesini feda etmek zorundasınız. Siz devam ederken, geride bırakacağınız hayvan hangisi olurdu?

psikolojik testler dinginyasam.com 5

Biraz daha ilerlediniz ve çölün sıcağı ve çöl şartları gittikçe ağırlaştı. Bir hayvanı daha bırakmalısınız. Bırakacağınız bu ikinci hayvan hangisi olurdu?

Devamı için çöl psikolojik testini tıklayın.

psikolojik testler dinginyasam.com 8

Buna Da Bakın

depresyon belirtileri www.dinginyasam.com

Depresyon Belirtileri ve Tüm Yönleriyle Depresyon!

Depresyon çağımızın en temel psikolojik rahatsızlıklarından biri. Her geçen gün depresyondayım diyen kişilerin arttığı dünyamızda, …

dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu dinginyasam

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, DEHB Nedir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite, kısa yazılışıyla DEHB, birçok insanın hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlık. Bu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir