dort renge gore karakter analizi

4 Renge Göre Karakter Analizi

Karakter analizi testlerinin en temel olanlarından biri de şüphesiz dört farklı renge göre yapılan karakter analizi. Bu analize göre, insanların 4 temel karakter tipinden birine daha fazla yatkın oldukları varsayılıyor. Buna göre bu renkler, kırmızı, sarı, yeşil ve mavi. Aslında bu karakter analizi bir bakıma astroloji ve burçlara da benziyor.

Her bir rengin karakter özelliği kendine has ve temel bir karakter analizi için oldukça belirleyici özellikler bunlar. Fakat burada bir insanın sadece tek bir renge ait olduğunu söylemek doğru olmayabilir. Aynı zamanda birden fazla rengin özelliklerini gösterebilir, en baskın iki rengi bu analiz için baz alabilirsiniz.

Mayers Briggs MBTI Testi ile 16 farklı karakter tipi hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz, ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Peki, oldukça sık yararlanılan bu kişilik analizi türünün detayları bize ne söylüyor? Hangi renk, hangi karakter özelliklerini gösteriyor? Hangi rengin avantajlı ve dezavantajlı tarafları neler?

renklere gore karakter analizi

Öncelikle bu özelliklere geçmeden önce şunu vurgulayalım. Buradaki dört temel renk, sizin sevdiğiniz renklerden birini temsil etmiyor. Yani, sizin sevdiğini renge göre karakteriniz belirlenmiyor. Sevdiğiniz renklerden tamamen bağımsız olarak, karakter tipinize ve özelliklerinize göre sizin renginiz belirleniyor. Yani kırmızı bir karakter misiniz, yoksa sarı mı ya da mavi veya yeşil.

İsterseniz fazla zaman kaybetmeden, şimdi de bu 4 farklı renkler yapılan karakter analizi için karakterlerin özelliklerine bir bir bakalım.

Renkler ve Kişilik Özellikleri

Kırmızı Karakter

Dört farklı yapılan karakter analizinde Kırmızı karakterler, dominant, yönetici ve lider karakterlerdir. Bu karakterler iş odaklı, sonuç odaklı çalışan, kararlı kimselerdir. Kontrolü ellerinden tutmayı seven kırmızı karakterler zorlukların üstesinden gelmek için pratik çözümler getirebilirler. Özgüvenleri oldukça yüksek olan kırmızılar, oldukça da bağımsız ruhludurlar. Rekabeti severler, aynı andan birden çok iş yapabilirler ve zamanı iyi yönetirler. Özellikle yönetici pozisyonları için oldukça uygun kişilerdir. 

Kırmızı karakterler eleştiriden pek hoşlanmazlar. İşleri daha çok kendi istedikleri şekilde yapmak isterler. Yardım almaktan çok hoşlanmazlar. Sürekli dik durmak için oldukça çaba sarf ederler. Kendilerini sürekli haklı görme eğilimleri vardır.

kirmizi karakter karakter analizi

Sarı Karakter

Renklerle tanımlanan karakter analizinde Sarı karakterler eğlenceli, neşeli, enerjisi oldukça yüksek insanlardır. Oldukça sosyal olan sarı karakterlerin mizah duygusu oldukça gelişmiştir. Dağınık insanlardır. Yaratıcılıkları ve insanlarla iletişim yetenekleri üst düzeydedir. Özellikle eğlence sektöründe çok iyi bir kariyere sahip olabilirler.

Çok detaycı değillerdir. Ayrıntıları fazla düşünmezler. Bu yüzden biraz dikkatsiz olmakla birlikte, onları toplayacak birilerine ihtiyaç duyarlar. Konuşmayı çok seven sarı karakterler, insanlara oldukça çabuk inanırlar. Biraz çocuk ruhludurlar ve hazır cevaplarıyla etraflarını büyülerler. Sıkıcı ortamların enerjisini değiştirme yetenekleri vardır. Çok meraklı karakterlerdir ve kolay arkadaş edinirler.

sari karakter kisilik analizi

Yeşil Karakter

Yeşil karakterler barışçıl, sakin ve sabırlı karakterlerdir. İşine ve arkadaşlarına sadık, çatışmalardan hoşlanmayan daha çok içe dönük insanlar, yeşil karakterlidir. Doğal bir arabulucu olan yeşil karakterler, çok uyumlu bir takım arkadaşıdır. Çok disiplinli ve çalışkan olan yeşiller dağınıklıktan pek hoşlanmazlar.

Hayır deme konusunda biraz sorun yaşarlar. Çünkü kimseyi kırmak istemezler. Yumuşak başlı olan yeşil karakterler duyguları pek açmazlar. İçlerinde fırtına kopsa da bunu dışarıya pek yansıtmamaya çalışırlar. Oldukça fedakar ve kendinden ödün veren bir karakterdir yeşiller.

yesil karakter karakter analizi

Mavi Karakter

Mavi karakterler mükemmeliyetçi, mantıklı ve planlı insanlardır. Oldukça tertipli ve düzenli olma eğiliminde olan mavilerin analitik tarafları oldukça gelişmiştir. Hayatı planlı ve programlı bir şekilde yaşarlar. Kolay kolay insanlara güvenmezler ve kendi hatalarını oldukça çabuk fark edip düzeltmeye çalışırlar.

Kurallar tam olarak mavi karakterlere göredir. Kurallara uymayı ve kurallarla yaşamayı severler. Tedbirli ve detaycı insanlar genelde mavi karakterlerden çıkar. Standartları oldukça yüksek olan mavi karakterler aynı zamanda ciddiyete de önem verirler.

yesil karakter kisilik analizi

Peki Ya Siz?

Renklerle karakter analizinde kullanılan dört temel renge göre belirlenmiş karakter özelliklerinden yukarıda bahsettik. Her bir rengin kendine has avantajlarına ve dezavantajlarına değindik. Peki ya sizin renginiz hangisi? Kırmızı gibi dominant ve yönetici bir karakter misiniz, yoksa yeşil gibi barışçıl ve hayır diyemeyen bir karakter mi? Sarı gibi neşeli, enerjik ve etrafa enerji yayan bir karakter misiniz, yoksa mavi gibi kuralcı, analitik ve mükemmeliyetçi mi?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, sizin için bir renk baskın olsa da birden fazla rengin özelliklerini de gösterebilirsiniz. Sadece tek bir renk ile ifade edilebilecek bir kişi de olabilirsiniz, iki farklı renk ile ifade edilebilecek bir kişi de.  Örneğin, tam bir sarı karakter olabileceğiniz gibi, biraz sarı biraz da kırmızının baskın olduğu bir karakter yapınız da olabilir. Diğer renklerden de aralara bir şeyler serpiştirmiş olabilirsiniz.

Karakter analizi oldukça detaylı yapılması gereken bir çalışma. Tabi ki insanları temelde dörde ayıramayız. Her insan kendine has ve biricik. Burada amacımız, genel olarak kullanılan bir karakter analizi ya da kişilik testini, sizlerle paylaşarak, bu alanda sizlere temel bir bilgi vermek. Umarız bu yazımız sizlere faydalı olmuştur.

Buna Da Bakın

psikolojik testler dinginyasam.com 5

Çöl Psikolojik Testi

Çöller insanlar için hemen hemen hiçbir yaşamsal imkanın bulunmadığı, kurak ve sıcak yerler. Daha önce …

psikolojik testler agac testi

Ağaç Psikolojik Testi

Yeşili sever misiniz? Bir ormanda, ağaçlar arasında, huzur dolu bir yürüyüşe ne dersiniz? Tabi ki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir