erich-fromm-20-sevgi-sözleri-dinginyasam.com

Erich Fromm Sözleri: Sevgi Üzerine Tespitler

Erich Fromm psikoloji bilimi açısından en değerli bilim insanlarından biridir. 23 Mart 1900 yılında Almanya’nın Frankfurt kendinde dünyaya gelen Erich From, insan psikolojisine insancıl yaklaşımıyla, bu alanda önemli bir isim haline gelmiştir. Bir çok eseri, Erich Fromm kitapları olan Erich Fromm ‘un, sevgi üzerine yaptığı bazı tespitler, Erich Fromm sözleri sevgiye farklı açılardan bakmamızı sağlayacak türden. Bu yazıda, Erich Fromm ‘un sevgi üzerine yaptığı tespitleri ve bu konudaki Erich Fromm sözleri ni paylaşacağız.


Alfred Adler ‘in insan psikolojisi ve karakteri üzerine yaptığı 40 tespiti de okuyabilirsiniz.


Sigmund Freud ‘un ders niteliğinde 25 sözüne yer verdiğimiz yazımızı da okuyabilirsiniz.


Bu Yazıda Neler Okuyacaksınız?

Erich Fromm Sözleri

1.”Önemli olan sözler değil, davranışlardır. Sevdiğini söyleyen biri yerine, Sevgisini gösteren birine inanın.”

Önemli olan sözler değil, davranışlardır. Sevdiğini söyleyen biri yerine, Sevgisini gösteren birine inanın. erich fromm

İnsanların sözleri her zaman eylemleri ile örtüşmez. Sözler her zaman davranışlardan daha ideal oldukları için, insanlar sözlerinden çok davranışlarına göre değerlendirilmelidir. Bu durum, özellikle sevgi konusunda geçerlidir. Size sevdiğini söyleyen biri doğru ya da yalan söylüyor olabilir. Fakat sevdiğini gösteren biri, bu konuda daha inandırıcıdır. Çünkü eylemler her zaman kişilerin düşüncelerini ele verir.


2.”Başka birisine kendime yetemediğim için bağlanıyorsam, karşımdaki kadın ya da erkek benim için bir cankurtaran olabilir belki ama aramızdaki bağ sevgi bağı olamaz. Çelişkili gibi görünse de yalnız kalabilme yeteneği sevebilme yeteneğinin tek koşuludur.”

erich-fromm-sevgi-sozleri-dinginyasam.com-2

İnsanlar bir çok şeye ihtiyaç duyarlar. İhtiyaç duydukları şeyler için bazen ilişkilere yönelirler ve bu da sevgiymiş gibi görünebilir. Erich Fromm ‘a göre insanlar ancak kendi kendine yetebiliyorsa ve yalnız kalabiliyorlarsa, sevebilme yeteneğine sahiptirler. Çünkü kendi kendine mutlu olabilen insan, bir ilişki içinde de mutlu olur ve ilişki yaşadığı kiişye ihtiyaçtan dolayı değil, gerçekten sevdiği için bağlanır.


3.”Sevmek kendini karşılıksız olarak adamak, sevgimizin sevilen kişide de sevgi oluşturacağı ümidini taşımak demektir. Sevgi bir inanç eylemidir. İnancı az olanın sevgisi de azdır.”

Sevmek kendini karşılıksız olarak adamak, sevgimizin sevilen kişide de sevgi oluşturacağı ümidini taşımak demektir. Sevgi bir inanç eylemidir. İnancı az olanın sevgisi de azdır. erich fromm

Sevmek karşı tarafa inanmak, bu duyguya koşulsuz şartsız kendini teslim etmektir. İnanç sistemi zayıf insanların, sevgi gösterme kapasiteleri de az olur. Çünkü sevmek eyleminde, sevdiğiniz kişide sevgi oluşturma ümidi, inancı vardır. Bu inanç sizi motive eder. Fakat buna inanmıyorsanız, sevgi gösterme şekliniz de zarar görür.


4.”Birçok insan sevgi sorununu, sevmek veya sevme kapasitesi olarak değil, öncelikle sevilmek olarak görürler. Bu yüzden onlar için sorun nasıl sevilebilecekleri, nasıl sevilebilir olabilecekleridir.”

erich-fromm-sevgi-sozleri-dinginyasam.com-4

İnsan doğası gereği bencildir. Sevgi konusunda da, vermekten çok sevgi almak ister. Ve bu konuda bir çabaya girer. Her zaman nasıl sevileceğini düşünür bu konuya kafa yorarlar. Erich Fromm ’a göre asıl mesele sevme meselesidir. Nasıl seveceğini bilen insan, zaten hakettiği sevgiyi görecektir.


5.”Yaşamı paylaşmak, sevgiyi paylaşmaktır. Anlaşmaktır. Vermeden alınamaz tek şeydir mutluluk. Önce ver; sonra al.”

Yaşamı paylaşmak, sevgiyi paylaşmaktır. Anlaşmaktır. Vermeden alınamaz tek şeydir mutluluk. Önce ver; sonra al. erich fromm

Sevgi paylaştıkça çoğalır ve müthiş bir etki tepki gücüne sahiptir. Sevgi görmek istiyorsanız, etrafınıza sevgi yayın. İnsanlar sizden sevgi gördükçe, size karşı davranışları da o ölçüde değişecek ve sevgi karşılıklı olarak büyüyecek.


6.”İnsan seviyorsa iki şeyi asla yapmaz. Aldatmaz ve ağlatmaz. Çünkü aldatmak insan onuruna; ağlatmak ise insan yüreğine yapılmış en çirkin saldırıdır.”

erich-fromm-sevgi-sozleri-dinginyasam.com-6

Seven kişi sevdiği kişinin üzülmesini istemez. Onu üzecek davranışlardan kaçındığı gibi, onu aşağılayacak hiçbir davranışta da bulunmaz. Erich Fromm ‘a göre iki şey seven birinin asla yapmayacağı türdendir. Bunlardan biri sevilen kişinin ağlatılması ve diğeri de aldatılmasıdır. Sevdiğiniz kişiyi üzmeniz onu kırar ve yüreğini incitir. Aldatmanız ise, onuruna yapılmış bir tür saldırıdır.


7.”Olgunlaşmamış sevgi der ki: Seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var. Olgunlaşmış sevgi der ki: Sana ihtiyacım var çünkü seni seviyorum.”

Olgunlaşmamış sevgi der ki: Seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var. Olgunlaşmış sevgi der ki: Sana ihtiyacım var çünkü seni seviyorum. erich fromm

İhtiyaçtan dolayı duyulan sevgi biraz daha bencil bir sevgidir ve bu olgun bir sevgi türü değildir. Fakat, sevgi olgunlaşmışsa, ihtiyaçtan dolayı sevilmez karşı taraf, sevildiği için ihtiyaç duyulur, özlem duyulur ona.


8.”Sevgi yalnız belli bir insana bağlılık değildir; bir tutumdur; kişinin yalnız bir sevgi nesnesine değil, bütünüyle dünyaya bağlılığını gösteren bir kişilik yapısıdır. Kişi yalnız bir tek insanı seviyor, başka her şeye karşı ilgisiz kalıyorsa, sevgisi sevgi değil, birlikte yaşamaya bağlılık ya da yaygınlaştırılmış bir bencilliktir.”

erich-fromm-sevgi-sozleri-dinginyasam.com-8

Sevgi hali, insanın bütün dünya ile bir olma halidir. Bütün dünyaya gösterilen sevgi, o insan bir yaşam biçimi halini almıştır. Çiçeği, böceği veya herhangi bir nesneyi sever insan. Fakat, sevgi genele değil de sadece özel birine yönelmişse, orada bir alışmışlık ve bağlanma vardır. Bu da sevgiden ziyade daha çok bencil bir yaklaşımdır.


9.”Hayatımıza giren herkes değerlidir ama herkes özel değildir. Saygı hepsine, sevgi layık olana verilir.”

Hayatımıza giren herkes değerlidir ama herkes özel değildir. Saygı hepsine, sevgi layık olana verilir. erich fromm

Hayatımıza bir çok insan girer ve çıkar. Her insan değerlidir ve insanın kutsallığı gereği saygıyı hak eder. Fakat her insanın sizdeki yeri farklıdır. Size göre özel insanlar vardır ve bu inşalara diğer insanlar gibi saygı duyduğunuz gibi, sevgi de gösterirsiniz. Herkesi sevmek zorunda değilsiniz ve zaten bu mümkün de değildir çoğu zaman. Fakat herkese saygı göstermek olgun bir davranıştır ve insana yakışan davranış şekli de budur.


10.”Sevginin kazanılması için en önemli koşul, kişinin kendi egosunu yenmesidir.”

erich-fromm-sevgi-sozleri-dinginyasam.com-11

Sevgi, vermekle çoğalır ve sevgi vermek de ego ile düşünmemeyi gerektirir. Yani kendini değil karşı tarafı düşünerek yapılan bir eylemdir. 


11.”Yanında huzur bulduğunuz insanlar, servetinizdir.”

erich-fromm-sevgi-sozleri-dinginyasam.com-10

Hani bazı insanlar vardır çevrenizde, görüştüğünüzde huzur bulduğunuz, dinlendiğiniz ve onunla görüştükten sonra ayrı bir motivasyon hissettiğiniz. Dostlarınız ya da arkadaşlarınız. İşte onlar sizler için en kıymetli hazineler. Erich Fromm ‘a göre, bu servet kolay kolay elde edilemeyeceği için, eldeyken kaybedilmemesi gerekir.


12.”Eğer sevgi bir çiçekse, saygı onu koruyan saksıdır. Çiçek solmaya başlamışsa dikkat edin, saksı mutlaka çatlamıştır.”

erich fromm sevgi sozleri dinginyasam.com 4

13.”Hiçbir şey yaratıcılığı aşk kadar teşvik etmez, tabi aşkın gerçek olması koşuluyla.”

erich fromm ask sozleri dinginyasam.com 5

Diğer Erich Fromm Sözleri

“Eğer ben sahip olduklarım isem ve sahip olduklarımı kaybettiysem; Kimim ben?”

erich fromm sozleri dinginyasam.com 1

“Ancak kendinden bir şeyler verebilen kişi zengindir.”

erich fromm sozleri dinginyasam.com 2

“Bilmek ve hala bilmediğimizi düşünmek en yüce marifettir. Bilmemek ve buna rağmen bildiğimizi düşünmek bir hastalıktır.”

psikolog sozleri dinginyasam.com 3

“Asıl mesele, bir şeye sahip olmak değil, sahip olduğuna layık olabilmektir.”

erich fromm soz dinginyasam.com

“Sadece kendine güveni olan insan başkalarına da güvenebilir.”

erich fromm sozleri dinginyasam 41

Erich Fromm Kitapları

Bu yazımızda, psikoloji biliminin üstadlarından Erich Fromm ve sevgi üzerine söylenmiş Erich Fromm sözleri ne değindik. Bu sözlerinde olduğu gibi Erich Fromm Kitapları nda da bu noktalara özellikle değinmiş. Özellikle Erich Fromm Sevme Sanatı, sevgi konusunu oldukça güzel işlemiş. Henüz okumadıysanız, tavsiye ederiz.

Erich From Eserleri

 • Sevme Sanatı
 • Psikanalize Yeni Bir Bakış
 • İsa Dogması
 • Dinleme Sanatı
 • İtaatsizlik Üzerine
 • Sahip Olmak ya da Olmak
 • Kendini Savunan İnsan
 • Tanrılar Gibi Olacaksınız
 • İnsan Olmak Üzerine
 • Sigmund Freud’un Misyonu
 • İnsanlık Başarabilecek mi?
 • İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri
 • Özgürlükten Kaçış
 • Psikanalizin Bunalım
 • Rüyalar Masallar Mitler
 • Yeni Bir İnsan Yeni Bir Toplum
 • Psikanaliz ve Din
 • Olma Sanatı-Oto Analiz Öz-Farkındalık ve Meditasyon Üzerine

Alfred Adler ‘in insan psikolojisi ve karakteri üzerine yaptığı 40 tespiti de okuyabilirsiniz.


Sigmund Freud ‘un ders niteliğinde 25 sözüne yer verdiğimiz yazımızı da okuyabilirsiniz.


Buna Da Bakın

anksiyete testi beck yab 7 anksiyete testi dinginyasam

Anksiyete Testi: Beck Anksiyete Ölçeği ve YAB-7 (GAD-7)

Anksiyete bozukluğu kişinin yaşadığı yoğun korku ve kaygı duygu durum bozukluğudur. Bu konuya anksiyete nedir, …

anksiyete nasil gecer anksiyete nasil yenilir dinginyasam.com 1

Anksiyete Nasıl Geçer? Anksiyete Nasıl Yenilir?

Anksiyete nedir, kaygı bozukluğu nedir, anksiyete belirtileri nelerdir gibi soruları önceki anksiyete yazımızda yanıtlamıştık. Peki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir