pilates nedir dinginyasam.com 1

Pilates Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, son yılların en popüler sporlarından olan Pilates ‘e değineceğiz. Pilates Nedir, Pilates nasıl yapılır gibi sorulara yanıt arayacağımız yazımızda, aynı zamanda bu popüler sporun faydalarına yani pilatesin faydalarına da değineceğiz. Ayrıca temel bazı pilates harekerlerine de yer vereceğiz. Öncelikle pilates nedir ile başlayalım isterseniz.


Pilates Hareketlerini anlattığımız yazımızı da okuyabilirsiniz!


Pilates, 20. Yüzyılın başlarında Joseph Pilates tarafından ortaya çıkmış bir egzersiz sistemi aslında. Ortaya çıkışından yıllar sonra, günümüzde daha da popüler hale gelen pilates, birbirinden farklı egzersiz hareketlerini içeriyor. Aletli Pilates ve Aletsiz Pilates olarak temelde ikiye ayırabileceğimiz bu egzersiz sistemi, uyguladığı hareketlerle, vücuttaki bütün kasları çalıştırıyor. Özellikle kadınlar arasından oldukça popüler olan pilates ve pilates hareketleri hem kilo vermeye yardımcı oluyor hem de sizi zinde tutuyor.


Yoga Hareketlerini anlattığımız yazımızı da okuyabilirsiniz!


Pilates temel olarak hem beden hem de ruh dengesini sağlamayı amaçlar. Bu egzersiz sisteminde yapacağınız hareketler bedeninizi forma soktuğu gibi, hareketlere odaklanacağınız için, ruhunuzu da dinlendirir. Günlük hayatta yaşadığınız stresi azaltmanın yanında, depresyon gibi farklı rahatsızlıklara da iyi gelen pilates, sadece spor olarak değil, bir çeşit meditasyon da sayılabilir. Çünkü birçok meditasyon yönteminde olduğu gibi, pilateste de bedene odaklanma ve bedeni fark etme esastır.

Peki kimler pilates yapabilir? Daha doğrusu pilates için bir yaş sınırı var mıdır? Tabiki hayır. Pilates hareketlerine gereken özeni göstermeniz ve dikkatli bir şekilde bu hareketleri yapmanız koşuluyla, pilates her yaştan kadın ve erkeğe hitap eden bir egzersiz sistemidir. Daha çok kadınlar tarafından tercih edilen pilates, erkekler için de oldukça fazla tercih edilen egzersizlerdendir.

Pilates Aletleri (Pilates Ekipmanları)

Pilates nedir sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi de sıra geldi pilates aletlerine. Plates, özellikle vücut ağırlığının sık kullanıldığı hareketlerin yoğun olduğu bir egzersiz sistemidir. Daha öncede belirttiğimiz gibi pilates, Aletli ve Aletsiz Pilates olmak üzere ikiye ayrılır. Aletli Pilates için büyük ekipmanlara ihtiyaç varken, aletsiz pilates hemen hemen her yerde kullanabileceğiniz küçük ekipmanlarla yapılır. Peki nedir bu pilates ekipmanları?

Aletsiz Pilates Ekipmanları

Öncelikle isterseniz Aletsiz Pilates ekipmanlarına değinelim. Bir pilates setinde bulunan bu ekipmanlar temel olarak dört tanedir:

 • Pilates matı
 • Pilates topu
 • Pilates bandı (lastiği)
 • Pilates çemberi

Pilates Matı

Pilates matı, size kaymaz bir alan sağlaması açısından önemlidir. Çünkü yapacağınız hareketlerin sağlıklı yapılabilmesi için, kaymaz bir zeminde olmalısınız. Bu amtlar aynı zamanda Yoga matı olarak da geçmektedir. Pilatese başlamadan önce bu pilates matlarından bir tane edinmenizi öneririz.

pilates aletleri pilates mati

Pilates Topu

Pilates topu, bu egzersizlerin belki de en bilinen ekipmanlarından. Bu topları egzersizler sırasında esnek bir destek noktası olarak kullanacağınız için en önemli pilates aletlerinden biri bu toplar. Bu spora başlamadan önce, bu toplardan edinirseniz, birçok pilates hareketini kolaylıkla yapabilirsiniz.

pilates aletleri pilates topu

Pilates Bandı (Lastiği)

Pilates bandı diğer bir adıyla pilates lastiği, bu egzersizler için en temel aletlerden biridir. Belirli bir direnç sağladığı için, bu dirence mukavemet göstereceğiniz çeşitli hareketlerde kullanacağınız pilates bandı, hem kas gelişiminiz hem de kasların esneklik kazanması açısından oldukça önemli bir ekipman.

pilates aletleri pilates bandi

Pilates Çemberi

Pilates çemberi, son aletsiz pilates ekipmanlarından. Bu ekipman da farklı pilates hareketlerini rahatlıkla yapmanız için tasarlanmış, kenarlarında tutacakları olan plastik bir çember.

pilates aletleri pilates cemberi

Aletli Pilates Ekipmanları

Temel Aletsiz pilates ekipmanlarını gördük. Şimdi de, Aletli Pilates ekipmanlarına bir göz atalım isterseniz. Bu ekipmanlar bu amaçla tasarlanmış büyük aletlerlerdir ve temelde dört tanedir:

 • Cadillac
 • Reformer
 • Ladder Barrel
 • Pilates Sandalyesi

Cadillac

Aletli Pilatesin en büyük ekipmanı Cadillac. Bu ekipmanın tasarımı Joseph Pilates tarafından yapılmış ve farklı pilates hareketlerini kolaylıkla yapabileceğiniz bir platform halinde kullanıcılara sunulmuş. Peki Cadillac nasıl bir alet? Cadillac ‘ın bir yatağı mevcut ve etrafında da metal bir çerçeve var. Yatak kısmı uzanarak yapacağınız hareketlere destek verirken, metal çerçeve de, çeşitli askılar yardımı ile hareketleri çeşitlendirmenizi sağlıyor.  Oldukça büyük olduğundan bu ekipmanı eve almadan önce yeterli yerinizin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Genellikle spor salonlarında ve pilates stüdyolarında olan Cadillac, bu konuya gönül vermiş pilates severlerin veya pilates hocalarının evlerinde de mevcut.

cadillac pilates aletleri

Reformer

Aletli Pilatesin bir diğer ekipmanı da, Reformer. Reformer yine bir yatak şeklinde fakat Cadillac ‘tan farklı olarak emtal çerçevelerin bulunmadığı bir alet. Çeşitli pilates hareketlerini yapmanızı sağlayacak yardımcı ekipmanlara da sahip olan Reformer, spor salonlarından ve pilates stüdyolarında sıklıkla göreceğiniz bir Alet. Evde pilates yaparken bu alete çok da ihtiyacınız olmasa da, bu alana gönül vermiş biri iseniz, bir Reformer ile hareketlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

reformer pilates aletleri

Ladder Barrel

Oldukça farklı bir tasarımı olan Ladder Barrel, pilates aletlerinden üçüncüsü. Bu alet bir merdiven ve ona alttan bağlı kavisli bir platformdan oluşuyor. Özellikle sırt bölgesi için kullanılan bu kavisli platform merdiven ile yapacağınız pilates hareketlerine de destek görevi görüyor.

ladder barrel pilates aletleri

Pilates Sandalyesi

Pilates Sandalyesi Ladder Barrel gibi, küçük bir alettir. Bir sandalyeden çok iki yanında destek ekipmanları olan bir banka benzer ve farklı hareketler için size bir destek noktası oluşturur. 

pilates sandalyesi pilates aletleri

Yardımcı Pilates Ekipmanları

Yukarda saydığımız aletlerin dışında, pilates yaparken kullanacağınız bazı yardımcı ekipmanlar da var. Bunlar da klasik bir sporu yaparken ihtiyacınız olacak cinsten kıyafetler:

 • Pilates Çorabı
 • Pilates Ayakkabısı

Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates nedir sorusunu yanıtladık. Pilates aletlerine de teker teker değindik. İsterseniz şimdi de, pilates nasıl yapalım, onu görelim. Tabi burada bütün pilates hareketlerine değinmemiz zor. Fakat size fikir vermesi açısından pilatesin nasıl yapılabileceğine değineceğiz. Diğer yazımızda da pilates hareketlerine detaylı olarak değineceğiz. 

aletsiz pilates nasil yapilir

Pilates, hem evde hem de bir spor salonunda yapılabilir. Bu egzersizlere kendi kendinize başlayabileceğiniz gibi, bir pilates hocası ya da bir spor koçundan danışmanlık alabilirsiniz. Sakatlanma riskini azaltmak için, başlangıçta veya egzersizleriniz boyunca bir uzmandan yardım almanız gerekebilir. Bu konuda karar sizin. Ama dikkatli olun.

Bu arada spor salonuna gitmeden de destek alabileceğiniz ve evden dahil olabileceğiniz birçok online pilates eğitimi mevcut. Bu eğitimlerden birine dahil olarak, evden de pilates hareketlerini yapabilirsiniz.

aletli pilates nasil yapilir

İleriki aşamalarda Aletli Pilates yapmak istediğinizde, büyük pilates aletlerinden alabilirsiniz.Fakat bunun için yeterli alanınızın bulunduğundan emin olmalısınız. O zamana kadar Aletsiz Pilates ekipmanları ile yolunuza devam edebilir veya bir spor salonunun pilates derslerine katılabilirsiniz.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates nedir, pilates nasıl yapılır gibi sorulardan sonra, pilates aletlerine de değindik. Peki bu farklı aletlerle yapılan egzersizler ne gibi faydalar sağlar. Pilatesin faydaları nelerdir? İsterseniz bun popüler egzersiz sisteminin faydalarını maddeler halinde gösterelim.

Pilates;

 • Vücuttaki irili ufaklı bütün kasları çalıştırıyor.
 • Vücut kaslarını geliştirerek, esnekliği sağlıyor.
 • Zayıflamaya yardım ederek, zinde kalmayı sağlıyor.
 • Postür (duruş) bozukluğuna iyi gelerek, vücudu dikleştiriyor.
 • Doğru nefes konusunda bir farkındalık sağlayarak, soluk alık verişini düzeltiyor.   
 • Stres ve depresyona iyi gelerek, kişinin hayata daha pozitif bakmasını sağlıyor. 
 • Vücuda enerji ve zindelik katıyor.
 • Vücudun, ruhun ve zihnin bir bütün olarak çalışmasını sağlıyor.

Pilates nedir, pilates nasıl yapılır gibi sorulara yanıt verdiğimiz bu yazımızda, pilates aletlerine de teker teker değindik. Ayrıca bu egzersizlerin vücut, zihin ve ruh üzerindeki etkisinden de bahsettik. Siz de bu olumlu etkilerden üzerinize düşen payı almak isterseniz, pilates tam size göre bir spor. Kolay gelsin!

pilates nedir dinginyasam.com 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir