Psikolojik Testler: Dağ Psikolojik Testi

Psikolojik testlerimizden dağ psikolojik testinde, size dört farklı soru soracağız. Bakalım bu sorular sizinle ilgili bize neyi anlatacak.

Çok nadir bir taşı bulmak için bir dağa tırmanmak üzere yola çıkıyorsunuz.

dag-psikolojik-testi-dinginyasam-1

1) Dağın eteklerinde durdunuz. Dağ hakkında ne düşünüyorsunuz?

dag psikolojik testi dinginyasam 2

2) Saatler süren zorlu bir arayıştan sonra, taşı bulamadınız. Güneş de battı. Ne yaparsınız?

dag psikolojik testi dinginyasam 3

3) Sonunda aradığınız taşı buldunuz. Ne tür bir taş? Boyu, ağırlığı, değeri nasıl?

dag-psikolojik-testi-dinginyasam-4

4) Artık eve dönme zamanı. Dağdan ineceksiniz. Vedalaşmak için dağ ile aranızda nasıl bir konuşma geçer?

dag psikolojik testi dinginyasam 5

Şimdi isterseniz gelelim cevaplar. Bakalım dağ psikolojik testi, sizinle ilgili hangi detayları anlatıyor.


Psikolojik Testin Cevapları

Bu testte dağ, babanızı ya da hayattaki başka bir baba figürünü temsil eder. Aramakta olduğunuz da bağımsızlık yolculuğunda, kendinizde keşfetmeniz gereken yetenekleri temsil eder.

1) İlk soruda, dağ hakkındaki düşünceniz, aslında, babanız hakkındaki görüşlerinizi gösteririr. Babanız zor bir insan mıydı? Yumuşak bailı mıydı? Kolay fethedilebilir miydi? Sizi cesaretlendiren bir yapısı mı vardı, yoksa sizi sürekli eleştiren bir kişi miydi?

2) Aradığınız taş henüz ortaya çıkmamış bir yeteneğinizi ya da özelliğinizi gösteriyor. Taşı her ne pahasına olursa olsun aramaya devam mı ettiniz, yoksa onu aramaktan vaz mı geçtiniz. Ya da sabaha kadar bekleyip, sabah devam etmek istediniz. İşte bu düşüncelerinizin hepsi, yeteneğinizi ortayaa çıkarma konusundaki tavrınızı gösteriyor. Eğer aramaya devam ettiyseniz, ne pahasına olursa olsun, yeteneğinizi keşfedeceksiniz. Ama aramaya hemen son verdiyseniz, potansiyelinizi sonuna kadar kullanamayabilirsiniz. Ve son olarak sabahı beklediyseniz, bu keşfi biraz daha zamana yayanlar. Bu kişiler biraz geç açılacak kişiler.

3) Taşı tanımlarken söyledikleriniz, kendi değeriniz hakkında hissettikleriniz. Taş ne kadar büyük ve nadirdi? Ya da çok övülecek bir tarafı yok muydu? Bu düşünceler sizin kendinize bakış açınızı yansıtıyor.

4) Son olarak, dağ ile vedalaşmanız, babanıza daima söylemek istediğiniz ama söyleyemediğiniz şeyleri temsil ediyor. Dağın cevabı ise, babanızın size karşı olan duygularını. Ona teşekkür mü ettiniz, yoksa sitem mi? Peki onun size yanıtı ne oldu?

Bütün psikolojik testlerde olduğu gibi bu test de genel görüşleri ifade etmekle birlikte, kesin bir yargı içermemekte. Her insan farklı ve ayrı bir dünyaya sahip. Bu nedenle, bu testte öğrendiklerinizi bir farkındalık olarak heybenize koyabilirsiniz. Ama, diğer psikolojik testlerde olduğu gibi, bu testte de yanılma payını hesaba katmanız gerekir.

Buna Da Bakın

psikolojik testler agac testi

Ağaç Psikolojik Testi

Yeşili sever misiniz? Bir ormanda, ağaçlar arasında, huzur dolu bir yürüyüşe ne dersiniz? Tabi ki …

psikolojik testler dinginyasam.com 2

Külkedisi Psikoloji Testi

Bu psikolojik testte sizinle ilgili bir noktayı tespit edeceğiz. Testimizin ismi külkedisi testi. Kokoloji kitabından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir