pomodoro tekniği dinginyasam com

Pomodoro Tekniği İle Daha Çok Odaklanın!

Zamana yönetimi oldukça önemli bir konu. Özellikle günümüzde, birçok işi bir arada yapmak isteyen insanoğlu, bu işleri yaparken, odaklanma sorunları yaşıyor. Bu odaklanma sorunları da beraberinde verimsiz çalışmayı getiriyor. Bu yazıda, bir zaman yönetimi tekniği ya da odaklanma tekniği olan Pomodoro Tekniği nden söz edeceğiz. Pomodoro Tekniği nedir, Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır gibi sorulara yanıt vererek, bu tekniğin faydalarına değineceğiz.

Özellikle elindeki işlere odaklanmakta güçlük çeken insanlara, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) sorunu olan kişilere ve ders çalışmak için bir türlü o masaya oturamayan öğrencilerimiz için çok önemli bir teknik Pomodoro Yöntemi. Ayrıca iflah olmaz erteleyiciler için de bir çözüm yolu bu zaman planlama ve odaklanma tekniği. O zaman ilk sorumuzla başlayalım. Pomodoro tekniği nedir?


Tükenmişlik Sendromu ve Başarı Korkusu Yazılarını da okuyabilirsiniz!


Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği nedir sorusundan önce isterseniz Pomodoro nedir buna bakalım. Bu isim İtalyanca domates anlamına geliyor. Bu tekniği ilk olarak ortaya çıkaran İtalyan Francesco Cirillo, bu ismi domates şeklindeki pomodoro sayacı ndan esinlenerek veriyor.

pomodoro teknigi nedir dinginyasam.com

Peki Pomodoro Tekniği nedir? Pomodoro yöntemi bir zaman yönetimi ya da odaklanma tekniğidir. Uzun süreler bir işe odaklanamayan kişiler için, daha kısa süreli odaklanma sürelerini hedefleyerek, kişileri zamanı verimli kullanmaya yönelten bir tekniktir. Bu tekniğe göre, bir işi yaparken zaman eş parçalara bölünür ve bu eş parçalar arasında kısa molalar verilir. Böylelikle hem odaklanma sağlanır hem de verilen küçük molalarla, sıkılmanın önüne geçilir. Peki Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?


Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Pomodoro yöntemi uygulama açısından oldukça kolay ve uygulaması keyifli bir teknik. Bu teknik, zamanı 25 dakikalık çalışma aralıklarına bölerek, her bir aralık sonuna 5 dakikalık bir dinlenme, kısa bir mola ekliyor. Böylelikle 30 dakikadan oluşan bir pomodoro elde edilmiş oluyor. Bu işlem 4. çalışma aralığının bitimine kadar sürüyor. Sonrasında ise, 25-30 dakikalık uzun bir ara verilerek bir pomodoro döngüsü tamamlanmış oluyor.

pomodoro tekniği nasil uygulanir dinginyasam com.jpg

Adımları biraz daha netleştirmek için, isterseniz madde madde yazalım. Bu tekniği uygulamak için yapmak istediğiniz işi belirledikten sonra sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

  1. 25 dakika çalışın, 5 dakika kısa mola verin,
  2. 25 dakika tekrar çalışın, 5 dakika kısa mola verin,
  3. 25 dakika tekrar çalışın, 5 dakika kısa mola verin,
  4. 25 dakika tekrar çalışın ve 25-30 dakika uzun bir mola verin.

Böylelikle yaklaşık 2 buçuk saat içerisinde bir pomodoro döngüsünü tamamlamış olacaksınız. Gün içinde bu döngüyü birkaç kez tekrarlayarak da verimli ve odaklanmış bir çalışma yapmış olacaksınız. Bu noktada bir günde 4 pomodoro döngüsü tamamlayabilirsiniz. Bu pomodoro döngülerinde toplamda 16 pomodoro tamamlamış olursunuz ve yaklaşık 10 saatlik bir süreyi, sıkılmadan, daha çok odaklanmış bir şekilde tamamlayabilirsiniz.


Pomodoro Tekniğinin Faydaları

Peki bu tekniğin faydaları ne? Kimler bu tekniği uygulayarak işlerinden ve çalışmalarından yüksek verim alabilirler?

  • Odaklanma Sorunu yaşayan yetişkinler,
  • Daha verimli ders çalışmak isteyen öğrenciler,
  • Erteleme sorunu olanlar,
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite sorunu olan kişiler,

Pomodoro tekniği ile zamanlarını daha iyi yöneterek, odaklanma problemlerini çözebilirler. Aynı zamanda uzun süredir erteledikleri görevlere başlayarak, onları başarıyla tamamlayabilirler. Bu teknik ile ders çalışan öğrenciler, derslerini ve ödevlerini, bu tekniğin sağladığı odaklanma gücü sayesinde başşarıyla tamamlayabilirler.

pomodoro tekniği ile odaklanin dinginyasam com

Odaklanma Sorununuzu Bu Teknikle Yenebilirsiniz!

Siz de eğer odaklanma sorunu yaşıyor, hedeflerinize bir türlü ulaşamıyor, işlerinizi sürekli erteleyerek arkanızda bir tamamlanacaklar listesi bırakıyorsanız, Pomodoro Tekniği tam size göre bir odaklanma tekniği. Görevlerinizi listeleyin, zamanlayıcınızı ayarlayın ve Pomodoro ‘larınızı oluşturmaya başlayın. Pomodoro döngüleri sonunda, birçok işinizin ve görevinizin tamamlanmış olduğunu göreceksiniz. Bu teknik hem başarınızı hem de özgüveninizi gözle görülür derece de arttıracak.

O zaman haydi Pomodorolarımızı oluşturmaya başlayalım. Benim şimdiden 2 Pomodorom bitti bile 🙂

Gökhan Kösem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir