psikolojik testler dinginyasam.com 5

Çöl Psikolojik Testi

Çöller insanlar için hemen hemen hiçbir yaşamsal imkanın bulunmadığı, kurak ve sıcak yerler. Daha önce hiçbir çölde bulundunuz mu? Bu psikolojik testte sizi bir çöle götüreceğiz ve yanınıza da birkaç hayvan vereceğiz.

Çölde yanınıza vereceğimiz hayvanlar bir Aslan, bir İnek, bir At, bir Koyun ve bir Maymun. Bu hayvanlarla birlikte yolculuk yapıyorsunuz. Ama biraz ilerledikten sonra, bu hayvanlardan birini bırakmanız gerekiyor. Bir tanesini feda etmek zorundasınız. Siz devam ederken, geride bırakacağınız hayvan hangisi olurdu?


Diğer Psikolojik Testlere de Göz Atabilirsiniz.


psikolojik testler dinginyasam.com 5

Biraz daha ilerlediniz ve çölün sıcağı ve çöl şartları gittikçe ağırlaştı. Bir hayvanı daha bırakmalısınız. Bırakacağınız bu ikinci hayvan hangisi olurdu?

Daha da ilerlediniz, artık sıcaktan iyice bunaldınız. Susuzluk ve yorgunluk ikisi birden bastırıyor.  Ve siz  bir hayvanı daha bırakmak zorunda kaldınız. Üçüncü bırakacağınız hayvan hangisi olurdu?

Geriye iki hayvan kaldı ve bu iki hayvanla birlikte sonra doğru yaklaştınız, çölün sonu gözüküyor ama sona ulaşmak için bir hayvan daha bırakmalısınız. Dördüncü bırakacağınız hayvan hangisi olurdu ve son ana kadar bırakmayacağınız hangi hayvan olurdu?

Cevapları verdinizse, şimdi de psikolojik testimizin yanıtlarına geçelim. Çöl sizce neyi simgeliyor? Bu psikolojik testte çöl, yaşamda karşımıza çıkan zorlukları simgeler. Ve hayvanlar da aşağıdaki gibi değerlerinizi simgeler:

Aslan; Gururunuzu

Maymun; Çocuklarınızı

Koyun; Arkadaşlarınızı

İnek; Temel ihtiyaçlarınızı

At; Hırslarınızı

Hayatta çeşitli zorluklarla karşılaşırız. Bu zorluklar bazen bazı fedakarlıklar yaptırır bizlere. Kimi zaman değer verdiğimiz bazı şeylerden fedakarlık yaparız. Bu fedakarlık onlara değer vermediğimiz anlmanıa gelmez tabi ki fakat onlardan daha da öncelikli olan şeyler vardır hayatımıza. Onlara göre bir sıralama yapar, ona göre karar veririz.

Bu psikolojik testte, çölde sırasıyla bazı hayvanları feda ettiniz. Yani hayatta karşılaştığınız zorluklara göre bazı değerlerinizi sırasıyla bıraktınız. Burada ortaya çıkan şey şu: çıkan onca zorluğu ve her şeye rağmen, bir şeyi sona sakladınız. Diğer her şeyi kaybetme pahasına, bir varlığa tutundunuz. İşte bu varlık, hayatta en çok değer verdiğiniz şeyi simgeliyor.

Herkesin değer verdiği şey farklı olabilir hayatta. Ve bu tek bir testle de anlaşılamaz. Fakat bu psikolojik test az da olsa bir fikir verir insana kendi ile ilgili. Yine de bu teste göre insanları yargılamak haksızlık olacaktır. Çünkü hiç kimse tek bir soru ile anlaşılamayacağı gibi, bu soru bazen yanlış bir sonuç da verebilir.


Diğer Psikolojik Testlere de Göz Atabilirsiniz.


Buna Da Bakın

psikolojik testler agac testi

Ağaç Psikolojik Testi

Yeşili sever misiniz? Bir ormanda, ağaçlar arasında, huzur dolu bir yürüyüşe ne dersiniz? Tabi ki …

psikolojik testler dinginyasam.com 2

Külkedisi Psikoloji Testi

Bu psikolojik testte sizinle ilgili bir noktayı tespit edeceğiz. Testimizin ismi külkedisi testi. Kokoloji kitabından …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir