psikolojik testler dinginyasam.com 1

Haftalık Dergi Psikolojik Testi

Psikolojik testlerimizden bu psikolojik testte hepimizin bildiği haftalık dergilerle ilgili bir soru ile karşı karşıyayız. Bu testimiz de yine Kokoloji isimli kitaptan.

Birçoğumuz haftalık dergileri sever ve sıklıkla takip eder, kimimiz ise sadece gördüğü bir yerde açıp inceler. Mesela haftalık popüler bir dergi gördünüz ve satın alarak eve geldiniz. Derginin içindekileri hangi sıraya göre okursunuz?

A) Birinci sayfadan sonuncu sayfaya kadar düzenli bir şekilde okursunuz.

B) Hemen sizi ilgilendireceğini bildiğiniz konulara geçer ve sadece onları okursunuz.

C) Sayfaları rastgele çevirir ve ilginizi çeken şeyleri okursunuz.

D) Derginin formatı değişmediği için konuları her zaman bu dergiyi okurken okuduğunuz sırada okursunuz.

Hangi şık size yakın geldi. Çok fazla düşünmeden, ilk aklınıza gelen şıkkı rica ediyoruz sizden. Bakalım bu soru ve seçtiğiniz şık ne anlama geliyor?


Diğer Psikolojik Testlere de Göz Atabilirsiniz.


psikolojik testler dinginyasam.com 1

Dergi, insan deneyimlerinin toplandığı bir antoloji gibidir ve sizin o dergiyi okuma tarzınız seçimlerin çeşitliliği karşısında nasıl davrandığınızı gösterir. Özellikle okuma zamanınızı nasıl değerlendirdiğiniz kaynaklarınızı, paranızı nasıl kullandığınızı betimler.

  1. Parasının her kuruşunun nerede olduğunu ve nereye harcandığını bilen birisiniz. Kişisel bütçenizle sürekli meşgul olduğunuzdan değil, sadece her şeyin nerede durduğunu bildiğiniz zaman kendinizi daha rahat hissediyorsunuz. Bir şey kaybetmekten nefret ettiğiniz için tüm hesaplarınızı düzenli tutuyor, borcunuzu ve alacağınızı biliyorsunuz.
  2. Para cebinizde durunca sanki size batıyor. Eğer paranız varsa canınız ne isterse aklınıza ne gelirse onun için harcıyorsunuz. Son kuruşunuzu harcarken de gelecek ay belki de bir hesap açarak para biriktirmeye başlamayı düşünüyorsunuz. Eğer biraz para biriktirebildiyseniz de bunu en yakın bankamatikten çekmeniz beklenmedik bir şey değil.
  3. Siz kendinizi tutumlu olarak tanımlıyorsunuz. Bazıları buna cimri diyebilir. Aslında siz paranızı boş şeylere harcamıyorsunuz ya da kaynaklarınızı ziyan etmiyorsunuz, kara günler için saklamayı tercih ediyorsunuz. Aniden bir şey almak ya da kredi kartlarınızı borca sokmak gibi huylarınız yok ama kesenin ağzını biraz açmayı denemeniz iyi olabilir.
  4. Hayatınızdaki olası değişikliklere karşın siz harcama alışkanlıklarınızı asla değiştirmiyorsunuz. Eğer büyük ikramiyeyi kazansanız, indirim dükkanlarından alışveriş alışkanlığından vazgeçmeniz zor olacağı gibi tam tersine eğer parasızlık çekiyorsanız da hala marka giysiler almakta direniyor olabilirsiniz. Siz para kaprisleri ile uğraşacak yapıda biri değilsiniz, en iyisi bu işlerden anlayan birisinden destek alın.

Haftalık dergiye davranış şeklimiz, harcama alışkanlıklarımız hakkında bir fikir verdi bize. Ünlü bir psikiyatrist olan Doktor Agah Aydın hocamızın bir konuşmasından dediği gibi, bisküvi yemesinden bile bir kişinin karakteri anlaşılabilir. Burada da haftalık dergiye yaklaşım şekli, kişinin harcama alışkanlıklarının nasıl olabileceği hakkında fikir veriyor bize.

Bu psikolojik testten çıkan sonuç sizin için çok doğru olabileceği gibi yanlış da olabilir. Fakat yine de kulak vermekte fayda var. Çünkü bazı konularda kendimizi iyi tanımadığımız için farklı gördüğümüz özelliklerimiz gerçekte tam tersi olabilir.


Diğer Psikolojik Testlere de Göz Atabilirsiniz.


Buna Da Bakın

psikolojik testler dinginyasam.com 5

Çöl Psikolojik Testi

Çöller insanlar için hemen hemen hiçbir yaşamsal imkanın bulunmadığı, kurak ve sıcak yerler. Daha önce …

psikolojik testler agac testi

Ağaç Psikolojik Testi

Yeşili sever misiniz? Bir ormanda, ağaçlar arasında, huzur dolu bir yürüyüşe ne dersiniz? Tabi ki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir