psikolojik testler dinginyasam.com 2

Külkedisi Psikoloji Testi

Bu psikolojik testte sizinle ilgili bir noktayı tespit edeceğiz. Testimizin ismi külkedisi testi. Kokoloji kitabından olan bu test ile bakalım sizin hangi yönünüzü tespit edeceğiz.

Masalları sever misiniz? Çocukluğumuzda en çok dinlediğimiz masallardan biri de Külkedisi masalıdır. Sindirella güzel ve iyi kalpli bir kızmış. Günün birinde annesini kaybedince, babası da başka bir kadınla evlenmiş. Kötü bir kadın olan üvey annesi ve iki kız kardeşi, ona külkedisi adını takmış ve hizmetçi gibi kullanmaya başlamış. Ama günün birinde külkedisinin kaderi dönmüş ve olaylar gelişmiş. Gerisi bildiğiniz gibi. İşte bu Külkedisi masalında sizi en çok etkileyen sahne hangisiydi?

A) Üvey annesinin elinden eziyet çeken Külkedisi ’nin hali

B) İyilik perisi tarafından güzel bir prensese çevrilen Külkedisi

C) Sarayın merdivenlerinde saat gece yarısını vurduğunda camdan ayakkabısını düşüren Külkedisi

D) Prensin Külkedisi ’ni bulduğu ve camdan ayakkabıyı ayağına giydirdiği sahne

Hangi sahne sizi daha çok etkiledi? Bakalım bu soru ve seçtiğiniz şık ne anlama geliyor?

psikolojik testler dinginyasam.com 2

Seçtiğiniz sahne sizin kişiliğinizdeki en zayıf noktayı veya en büyük kusuru simgelemektedir.

A) Külkedisi yerleri ovarken üvey annesi ve üvey kardeşleri tarafından sürekli taciz edilmesi güçlü acıma duyguları uyandırır. Ancak, acımanın altında büyüklük ve gurur duyguları vardır. Bu sahneyi kendinizi birisinden üstün görmenizi sağladığı için hatırlıyorsunuz. Başkalarına şefkatli, acıyan gözlerle ve yukarılardan bir yerden bakmak iyi bir özelliktir ama onlara daima tepeden bakmayı alışkanlık haline getirmeyin.


B) Sihirli değneğinin bir hareketi ile iyilik perisi Külkedisi ’ni büyülü bir prensese çevirir ve dünyasını tamamen değiştirir. Ama burada gerçek dünyada işler hiç de o kadar kolay değildir. Sizin en büyük hatanız gerçek hayattaki sorunları görmezden gelmeniz ve plansızlığınız. Burada, yarattığınız sorunlardan sizi kurtarmak için sihirli değneğini sallayacak bir iyilik perisi olmadığını unutuyorsunuz.


C) Bu sahne, sizin üzerinizde büyük bir etki yarattı. Çünkü sizin başkalarına muhtaç yanınıza hitap etti. Kendinizi saat on ikiyi vurduğu zaman koşarak kaçarken ve arkanızda sadece sorunlar ve cevaplanmamış sorular bırakırken görebilirsiniz. Kısa vadede arkanızda bıraktıklarınızı daima başkalarının temizlemesini beklemek kolay görünebilir ama günün birinde gerçeklerle yüzleşmeniz gerekecektir.


D) Hemen herkes mutlu sonlara bayılır ve siz de bu konuda çoğunluğa dahilsiniz. İşte sizin sorununuz da burada. Basit, normal ve sıradan şeylerle çok kolay mutlu olabiliyorsunuz. Hayattan tek beklediğiniz sıradan bir iş, aile, arkadaşlar, çocuklar…Sizi özgün yapan özelliklerinizi keşfetmek için biraz daha fazla gayret göstermeniz gerekebilir. Öyle hissetmiyor olsanız da, unutmayın siz özelsiniz.


İnsan oğlu kusursuz değil. Hepimizde bir veya birçok kusur var tabi ki. Güçlü yanlarımız ve zayıf yanlarımız ile biz bir bütünüz. Bu psikolojik testte ortaya çıkan da bunlardan sadece biri. Doğru veya yanlış bu değişebilir. Fakat burada kendimizle ilgili çıkaracağımız bir ders bulabilir ve o yönde adımlar atabilirsek, zayıf yönlerimizi dönüştürebiliriz.


Diğer Psikolojik Testlere de Göz Atabilirsiniz.


Buna Da Bakın

psikolojik testler dinginyasam.com 5

Çöl Psikolojik Testi

Çöller insanlar için hemen hemen hiçbir yaşamsal imkanın bulunmadığı, kurak ve sıcak yerler. Daha önce …

psikolojik testler agac testi

Ağaç Psikolojik Testi

Yeşili sever misiniz? Bir ormanda, ağaçlar arasında, huzur dolu bir yürüyüşe ne dersiniz? Tabi ki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir