girisimci filmleri girisimci belgeselleri

Motivasyonunuzu Tavan Yaptıracak Girişimci Filmleri

Girişimci nedir sorusunun yanıtlarından biri de her koşul altında motivasyonunu yitirmeyen ve kendi kendini motive etmeyi bilen bir insan olarak verilebilir. Peki girişimcileri motive eden filmler nelerdir? Bu yazımızda, girişimcileri en çok motive eden film, belgesel ve 2 extra bonus filmlerden, girişimci filmleri nden bahsedeceğiz. Bu 12 film sizin motivasyonunuzu arttırdığı gibi, girişiminize farklı açıdan bakmanızı da sağlayacak. Umarız beğenirsiniz.

Peki sırasıyla nedir bu girişimci filmleri? Bu yazımızda aşağıdaki girişimci filmlerini önereceğiz ve kısaca spoiler vermeden bahsedeceğiz:

 • Stajyer (Intern)
 • Örnek Aile (The Joneses)
 • Kazanma Sanatı (Moneyball)
 • Bizim İçin Şampiyon (Champion)
 • Art & Copy
 • Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)
 • Startup.com
 • Zeka Pırıltısı (Flash of Genius)
 • Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler (Thank You For Your Smoking)
 • Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)
 • Warren Buffet Olmak
 • Joy
 • Jobs
 • Bonus 1: Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)
 • Bonus 2: Yol ayrımı

girisimci filmleri dingin yasam stajyer

Stajyer (The Intern) – 2015

IMDB: 7.1           Süre: 2s 1 dak          Tür: Komedi, Dram

Girişimci filmlerimizden ilki olan Stajyer, özellikle hiçbir yaşın geç olmadığını ve her yaşta insanın çok önemli katkılar sağlayacağını öğretiyor bize. Ve aynı zamanda Ben‘in iş yapış şekliyle, yapılan iş ne olursa olsun, tam bir iş ahlakıyla, yapabileceğinizin en iyisini yapmanızı öneriyor ve gösteriyor bizlere.

Girişiminizi ve işinizi sevin. İçinde bulunduğunuz grubu ve takımı sahiplenin ve yapabileceğinizin en iyisini yapın. Göreviniz ne olursa olsun, öyle bir fark yaratacaksınız ki, insanlar sizi ayakta alkışlayacaklar.


girisimci filmleri dingin yasam ornek aile

Örnek Aile (The Joneses) – 2009

IMDB: 6,5           Süre: 1s 36 dak                               Tür: Komedi, Dram

Örnek Aile, tam bir e-ticaret girişimcisi filmi ve en güzel girişimci filmleri nden biri. Filmde, insanların algısını değiştiren şeylerin neler olduğu, insanları nelerle etkileyerek onlara ürün satabileceğimizi, bir şekilde hayat tarzının nasıl pazarlanacağını anlatıyorlar bize. Filmdeki şu cümle çok güzel bir noktaya değiniyor:

Burada başarı bir şey satmak değil. Sattığın bir yaşam tarzı, hayat duruşu. O yüzden seni isterlerse, malını da isterler. İşte bu Hayalet Pazarlamadır.”

Pazarlamanın farklı bir tarafına bakarak, sözlerine değer verilen kişilerin de bir şekilde bu pazarlamanın bir parçası yapılarak, onlar vasıtasıyla da kazanılabileceğini gözler önüne seriyor.

Sadece senin satman yetmez. Başkalarının da senin yerine satması gerekir. Her zaman görüşlerine önem verilen insanlar vardır. O insanlar senin yerine tüketiciyle bağ kurabilirler.


girisimci filmleri dingin yasam kazanma sanati

Girişimci Filmleri : Kazanma Sanatı (Moneyball) – 2011

IMDB: 7.7           Süre: 2s 13 dak            Tür: Biyografi, Dram, Spor

Kazanma Sanatı özellikle takım yönetimi ve yöneticilik tarafının ele alındığı girişimci filmleri nden. Takıma karşı profesyonel yaklaşımı, onları hem motive etmesi hem de yeri geldiği zaman gerektiği gibi azarlamasıyla, Billy tam bir profesyonel yönetici olarak çıkıyor karşımıza. Takım yönetirken duygulara yenilmemek için birçok öneride veriyor bize hatta şu sözü ile takımı ile yardımcısına takımdan çıkaracağı bir oyuncu için cesaret veriyor:

Başına tek bir kurşunla mı ölmek istersin, yoksa vücudunda onlarca mermi izi ve kan kaybederek mi?


girisimci filmleri dingin yasam bizim icin sampiyon

Bizim İçin Şampiyon (Champion) – 2018

IMDB: 8.4           Süre: 2s 10 dak       Tür: Dram, Romantik,Spor

Bizim için Şampiyon özellikle sonradan başlayanlar, geriden gelenler için harika bir motivasyon filmi. Ünlü yarış atı Bold Pilot ve Halis Karataş ‘ın hikayesini, güzel bir aşk hikayesi ile harmanlayarak müthiş bir motivasyon filmine de imza atılmış.

Bizim İçin Şampiyon bize:

 • İş ile bir bütün olunduğundan, başarının da geleceğini,
 • Ne kadar geride olursak olalım, azmedersek başarabileceğimizi anlatıyor.

Ve özellikle şu cümle ile, geriden de gelseniz, başaracağınızı ve bu başarının çok kıymetli olacağını vurguluyor:

“Bir gün o umutsuz gözleri size takıldı.

Siz tam son düzlükteydiniz ve geriden geliyordunuz.

Zaten bu yüzden sizi çok sevdiler,

Size bakıp kendilerini gördükleri için.

Koşu son düzlükte değil,

Finişte bittiği için…”


girisimci filmleri dingin yasam art and copy

Art & Copy – 2009

IMDB: 6.8           Süre: 1s 29 dak                Tür: Belgesel

Art& Copy ünlü reklam uzmanlarının daha önceki başarılı reklam kampanyalarının tüyolarını bize anlattığı, çok keyifli bir girişimci belgeseli. Bir reklamın bir ürün veya marka için ne kadar önemli olduğu, insanları nelerin etkilediği, küçük bir faktörün bile satışları nasıl arttırabileceği çok güzel işlenmiş. Girişimciler ve startup ‘lar tarafından kesinlikle izlenmesi gereken bir belgesel Art & Copy.


girisimci filmleri dingin yasam umudunu kaybetme

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) – 2006

IMDB: 8.0           Süre: 1s 57 dak        Tür: Biyografi, Dram

Umudunu Kaybetme tam bir motivasyon filmi. Hayatın zorlu şartları altında sabretmenin ve azmetmenin sonunda, istediğinin elde edenlerin filmi Umudunu Kaybetme ve önemli girişimci filmleri nden.

Hayatın zorlu şartlarına sabredersen, eninde sonunda bir çıkış yolunun olacağına vurgu yapan film aynı zamanda girişimcilerin maruz kaldığı çok önemli bir duruma da vurgu yapıyor. O da, olumsuz düşünce yapısındaki insanlar. Filmde oğluna öğüt veren Crist, şöyle diyor:

“Birinin sana bir şey yapamayacağını söylemesine asla izin verme. Hatta benim bile. Bir hayalin varsa, peşini bırakmamalısın. İnsanlar kendilerinin yapamayacağı şeyleri, senin de yapamayacağını söylerler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma. Git ve al. O kadar.”

Özellikle ülkemizde girişimler konusundaki olumsuz düşünceler göz önüne alındığında, siz de mutlaka bu tip yorumlara rastlamışsınızdır. Onları önemsemeden yola devam edip işi bitirmenizi öneriyor Umudunu kaybetme.


girisimci filmleri dingin yasam startup com

Startup.com – 2001

IMDB : 7.0           Süre : 1s 47dak                Tür: Belgesel

GovWorks.com isimli bir yazılım şirketinin kuruluşundan, sonuna kadar bütün süreçleri anlatan Startup.com, bir girişimci belgeseli aslında. GovWorks.com ‘un başarıları, başarısızlıkları, aldığı riskler, yaptığı hatalar, yatırımcı ile olan ilişkileri, kısaca bir girişim ve startup firmasının karşılaşacağı hemen hemen her şeyi bir belgesel ile sunmuşlar bize. Özellikle yapılan hatalar ve alınması gereken dersler konusunda izlenmesi gereken girişimci belgesellerinden Startup.com.


girisimci filmleri dingin yasam zeka piriiltisi

Girişimci Filmleri : Zeka Pırıltısı  (Flash of Genius) – 2008

IMDB : 7.0           Süre : 1s 59 dak                               Tür: Biyografi, Dram

Zeka Pırıltısı bir patent mücadelesini anlatan ve konusunu yaşanmış bir hikayeden alan girişimci filmleri nden. Film, cam sileceği icat eden bir mucidin, büyük bir firmaya karşı patent mücadelesini konu alıyor ve girişimleriniz ve patentleriniz konusunda size dikkatli olmayı öğretiyor.  


girisimci filmleri dingin yasam sigara ictiginiz icin tesekkurler

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler (Thank You For Your Smoking) – 2005

IMDB: 7.6           Süre: 1s 32 dak         Tür: Komedi, Dram

Özellikle pazarlama konusunda çok önemli girişimci filmlerinden Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler. Zararlı bir ürünün bile pazarlamasının nasıl başarı ile yapılabileceğini ve pazarlamanın bir ürün için hayati olduğunu gözler önüne sermiş film. Filmde, sigara firmasına yöneltilen eleştirileri, firmanın sözcüsü olan Nick, ustalıkla savuşturuyor ve hatta karşısındakileri adeta suçlu çıkarıyor. Kısaca harika bir pazarlama dersi veriyor girişimcilere.


girisimci filmleri dingin yasam para avcisi

Girişimci Filmleri : Para Avcısı (The Wolf of Wall Street) – 2013

IMDB: 8.2           Süre: 3s                             Tür: Biyografi, Suç, Dram

Bir kara komedi olan Para Avcısı, kariyerine komisyoncu olarak başlamış Jordan ‘ın nasıl bir CEO ‘ya dönüştüğünü anlatan otobiyografik bir romandan uyarlama. Hırsın ve aç gözlülüğün işlendiği film, izlenmesi gereken girişimci filmleri nden.


Warren Buffet Olmak (Becoming Warren Buffet) – 2017

IMDB: 7.5           Süre: 1s 30dk                             Tür: Belgesel

Dünyanın en zengin yatırımcılarından biri olan Warren Buffet ‘ın hikayesine misafir olmak istemez misiniz? Warren Buffet Olmak (Becoming Warren Buffet) özellikle yatırım konusunda deneyim elde etmek isteyen girişimciler için çok güzel bir belgesel. Bu belgesel dünyanın en zengin adamlarından biri olan Warren Buffet ‘ın yatırımlarını nasıl yaptığını, alışkanlıklarını ve hayatını anlatıyor. Siz de bir girişimci olarak aynı zamanda da yatırımlar konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz, bun belgesel tam size göre.

girisimci belgeseli warren buffet dinginyasam.com

Joy2013

IMDB : 6.6           Süre : 2s 4dak                Tür: Biyografi, Dram

Özellikle kadın girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden, kadın girişimci filmlerinden biri olan Joy, bir kadın girişimci olan Joy Mangano ‘nun girişimcilik hikayesini anlatıyor. Kadın girişimciliğinin ne kadar önemli olduğunu ve bu yolda kadınların karşılarına çıkan zorlukları çok güzel bir filmle anlatan Joy, sadece kadın girişimcilerin değil, bütün girişimcilerin izlemesi gereken girişimci filmlerinden. Bir biyografi niteliğinde olan bu filmi, özellikle kadın girişimcilerimiz çok beğenecek.

kadin girisimci filmleri dinginyasam.com

Jobs2013

IMDB : 6.0           Süre : 2s 8dak                Tür: Biyografi, Dram

Girişimcilik denilince akla ilk gelen isimlerden biri Steve Jobs. Hem hayatı hem, hem sözleri hem de yaptıklarıyla, bir girişimcinin örnek alması gereken önemli bir girişimci. İşte Jobs filmi de tam böyle bir film. Özellikle girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden biri olan Jobs, ünlü girişimci Steve Jobs ‘ın hayatını anlatıyor. Bir biyografi niteliğindeki bu filmi, Steve Jobs hayranları çok sevecek!

girisimci filmleri jobs dinginyasam.com

girisimci filmleri dingin yasam olu ozanlar dernegi

Bonus 1: Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) – 1989

IMDB: 8.1           Süre: 2s 8 dak            Tür: Komedi, Dram

Her yaştan ve her meslek grubundan hemen hemen hepimiz için en temel ve önemli filmlerden Ölü Ozanlar Derneği. Özellikle de girişimciler ve eğitimciler için ayrıca önemli. Bu filmin bize kazandırdığı en temel şeylerden biri de, herkesin farklı olduğu ve bu farklılıkları ile fark yaratabilecekleri. Özellikle yeteneğinizin olduğu ve sevdiğiniz bir alana yönelirseniz kimse sizi tutamaz ve mutlaka başarılı olursunuz.

Bir diğer nokta da bir şiir ile iliğimize işliyor Ölü Ozanlar Derneği ‘nde. Rober Frost ‘un Gidilmeyen Yol şiirindeki dizeleri hatırlatıyor film bize:

bir ormanda yol ikiye ayrıldı, ve ben –
ben gittim daha az geçilmişinden,
ve bütün farkı yaratan bu oldu işte.

Siz de bir girişimci olarak, taklit etmeyin ve özgün olun. Bu özgünlüğünüz, yetenek ve azimle birleştiğinde harikalar yaratacaksınız.

girisimci filmleri dingin yasam yol ayrimi

Bonus: Yol Ayrımı – 2017

IMDB: 6.7           Süre: 2s 30 dak             Tür: Dram

Yol Ayrımı filmini bonus olarak verdik, çünkü her şeyin iş olmadığını ve hayatın içinde aslında fark edilemeyen birçok güzelliğin olduğunu çok güzel bir hikayeyle anlatıyor bizler. Hayatın koşturmacası içinde aslında neleri kaçırdığımızı ve neler uğruna nelere dikkat edemediğimiz suratımıza vuruyor. Filmde Arjantinli şair Jorge Luis Borges ‘in Anlar şiirinin dizeleri içimize işliyor adeta:

Anlar

Eger,yenıden başlayabilseydim yaşamaya,
İkincisinde daha çok hata yapardım.
Kusursuz olmaya çalışmaz,sırtüstü yatardım.
Neşeli olurdum, ilkinde olmadıgım kadar,
Çok az şeyi
Ciddiyetle yapardım.
Temizlik sorun bile olmazdı asla.
Daha çok riske girerdim.
Seyahat ederdim daha fazla.
Daha çok güneş doguşu izler,
Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim.
Görmedigim bir çok yere giderdim.
Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.
Gerçek sorunlarım olurdu hayali olanların yerine.
Yaşamın her anını gerçek ve verimli kılan insanlardandım.
Yeniden başlayabilseydim eger, yalnız mutlu anlarım olurdu.
Farkında mısınız bilmem. yaşam budur zaten.
Anlar,sadece anlar.Siz de anı yaşayın.
Hiçbir yere yanında su,şemsiye ve paraşüt almadan,
Gitmeyen insanlardandım ben.
Yeniden başlayabilseydim eger,hiçbir şey taşımazdım.
Eger yeniden başlayabilseydim,
İlkbaharda pabuçlarımı fırlatır atardım.
Ve sonbahar bitene kadar yürürdüm çıplak ayaklarla.
Bilinmeyen yollar keşfeder,güneşin tadına varır,
Çocuklarla oynardım,bir şansım olsaydı eger.
Ama işte 85’indeyim ve biliyorumn…
ÖLÜYORUM…


Jorge Luis Borges,  Arjantin-1985

Bu yazımızda kısaca en popüler girişimci filmleri ne değindik. Sizi motive edecek ve motivasyonunuzu arttıracak girişimci filmleri nden ve girişimci belgesellerinden bahsettik. Umarız girişimlerinize bambaşka açıdan bakmanıza ve yaratıcı fikirler bulmanıza vesile olur.


Kargo Sorgulamalarınızı tek bir sayfadan yapmak ister misiniz?


Buna Da Bakın

tretman-nedir-dinginyasam.com

Tretman Nedir?

Bu yazımızda tretman nedir, tretman nasıl yazılır sorularına detaylı bir yanıt vermeye çalışacağız. Kısaca Tretman, …

sinopsis-nedir-dinginyasam.com

Sinopsis Nedir?

Bu yazıdan sinema dünyası için önemli bir senaryo terimi olan Sinopsise değineceğiz, sinopsis nedir sorusuna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir